Αρχική » Ενοριακά Νέα

Mε ιδιαίτερη χαρά μέσα στην χαρμόσυνη ατμόσφαιρα του Αγίου Δωδεκαημέρου εορτάσαμε την Παρασκευή 3 Ιανουαρίου 2014 την μνήμη του Αγίου Οσιομάρτυρος Εφραίμ του Νεοφανούς του Προστάτου των έργων της Αγάπης της Ενορίας μας στο όνομα του οποίου έχει καθιερωθεί το Δεξιό Κλίτος του Ναού μας.

Μετά τον Μεγάλο Εσπερινό που τελέσθηκε την παραμονή της Εορτής  και την προσκύνηση του αποτμήματος εκ των σεπτών Λειψάνων του Οσιομάρτυρος Εφραίμ έγινε η σεμνή και λιτή τελετή της υποδοχής  των νέων φοιτητών που προέρχονται από την συνοικία μας που περιλάμβανε ύμνους ,κάλαντα, επίκαιρη πρσλαλιά ,την επίδοση των Συγχαρητηρίων Γραμμάτων και των Αναμνηστικών καθώς και το κέρασμα γλυκών και αναψυκτικών.

Τιμής ένεκεν δημοσιεύουμε τα ονόματα των παιδιών μας που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα  μας τα οποία θερμά ευχαριστούμε και συγχαίρουμε ευχόμενοι ευλογημένη φοίτηση και καλό πτυχίο.

Παναγιώτης Συκαράς Τεχνολόγων( Γεωπόνων Καλαμάτα)

Θεόδωρος Αντωνάκης (Οικ.Επιστημών Πάτρα)

Παρασκευή Δημητρίου (Μαθηματικών Κρήτη)

Δήμητρα Μασάλα (Παιδ.Δημ.Εκπαίδευσης Ρόδος)

Ιωάννης Παπαδόπουλος (Επιστήμης των Υλικών Πάτρα)

Γεωργία Πολυτάνου (Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών Πειραιάς)

Σωτήριος Τζουμανέκας (Μηχανικών Η/Υ Ιωάννινα)

Χαραλαμπία Τριανταφύλλου (Φιλοσοφικής και Παιδαγ.Ψυχολογίας Αθήνα)

Χριστίνα Τριανταφύλλου (Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού Αθήνα)

Ιωσήφ Χάν (Διατροφής και Διαιτολόγων  Κρήτη)

Αγγελική Λαλιώτη (Μαθηματικών και Εφαρμ.Μαθηματικών Κρήτη)

To πρωί της Παρασκευής 3 Ιανουαρίου 2014  τελέσθηκε Πανηγυρική Θ.Λειτουργία προεξάρχοντος του Αιδεσιμολ.Πρωτ.π. Κανέλλου Αδαμοπούλου Ιερ.Προισταμένου του Ι.Ν Αγίου Κωνσταντίνου Άνω Λιοσίων ο οποίος στο τέλος της Λατρευτικής Συνάξεως και μετά την αρτοκλασία που προσφέρθηκε υπέρ των ελεούντων και βοηθούντων τους εμπερίστατους Αδελφούς μας ομίλησε στο εκκλησίασμα και το στήριξε μεταφέροντας την εμπειρία του απο την δική του Ενορία όπου οι ανάγκες είναι μεγαλύτερες και πιο πολλές.

Αμέσως μετά οι Κυρίες του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'' παρέθεσαν καφέ , αλμυρά και γλυκά εδέσματα για όλους μέσα σε μιά οικογενειακή  ατμόσφαιρα αγάπης και σαν ένα δείγμα ευχαριστίας για την συμμετοχή στην Φιλανθρωπική Δράση της Ενορίας μας.

Το απόγευμα της ιδίας ημέρας εψάλη η Ακολουθία των Μεγάλων Δεσποτικών και Βασιλικών Ωρών των Θεοφανείων.