Κυριακή πρίν τήν Χριστού Γέννηση είναι ή σημερι­νή, αγαπητοί. Η  Εκκλησία μας εορτάζει καί τι­μά ολους τούς Προπάτορες του Χριστού μας, άπό τόν Άδάμ μέχρι καί τόν Ιωσήφ τόν Μνήστορα, καί έξαιρέτως τούς Προφήτες, καί κυρίως τόν Προφήτη Δανιήλ καί τούς άγιους Τρεις Παίδες, οί οποίοι εντονότερα προκατήγγειλαν καί προεκήρυξαν τή θεία Γέννηση του Χριστού μας. Το Ευαγγέλιο είναι ή αρχή του Ευαγγελίου του Ματθαίου, και μάς ομιλεί για την ανθρώπινη καταγωγή του Χρίστου από τον ’Αβραάμ και από τον Δαβίδ, μέχρι τον ’Ιωσήφ τον Μνήστορα, τον προστάτη της Πα­ναγίας μας και κυρίως μέχρι τη Θεοτόκο, πού κατήγετο από τον ’Αβραάμ καί άπ’ τόν Δαβίδ κι απ’ τή φυλή του ’Ιούδα.

Στή συνέχεια, αφού αναφέρει τρεις φορές τίς δεκατέσσερεις γενεές των Προπατόρων του Κυρίου, ό ιερός Ευαγγελιστής Ματθαίος μας ομιλεί γιά τήν υπερφυσι­κή καί πρωτοφανή Γέννηση του Ιησού Χρίστου. Καί πρίν παραλάβει ο ’Ιωσήφ την Παναγία ως μνηστή του στο σπίτι του, εκείνη εύρέθηκε έγκυος μέ τήν ένέργεια του 'Αγίου Πνεύματος. ’Έχουμε δηλαδή τόν θειο Ευ­αγγελισμό της. Ό Ιωσήφ δέν τό έγνώριζε, κι όταν έ- πληροφορήθη τήν έγκυμοσύνη ήθέλησε νά τής δώσει μυστικό διαζύγιο καί νά φύγει γιά νά μήν τή διαπομ­πεύσει, όπως προέβλεπε ό Νόμος.

Τον πρόλαβε ο ουρανός. Άγγελος Κυρίου του είπε πώς αυτό πού έχει στην κοιλία της ή Παναγία είναι εκ Πνεύματος 'Αγίου. Και ο ’Ιωσήφ σεβάστηκε και άκουσε τη θεία παραγγελία καί παρέλαβε τή μνηστή του στό σπίτι του νά συγκατοικήσουν, χωρίς νά υπάρξει καμμία άπολύτως άλλη συνάφεια. Καί έτσι συνέβη, έλαβε δηλαδή σάρκα καί όστα ή προφητεία του Ήσαΐου, πού μιλούσε για τήν κόρη πού θά γεννούσε «παιδίον νέον» τόν «’Εμμανουήλ», μέ τή Χάρη τοΰ 'Αγίου Πνεύματος.

Κι όταν έγέννησε ή Παναγιά μας, ο ’Ιωσήφ, ώς προ­στάτης καί ώς νόμιμος μεσίτης απέναντι στό Νόμο του Μωυσή, εκάλεσε τό όνομα του Παιδίου «Ίησούς». Καί ό «Ιησούς» σημαίνει Σωτήρ. Καί ό Ιησούς σώζει τόν λαό Του, τόν Νέο Ισραήλ, άπό τίς άμαρτίες αυτών. Καθώς πλησιάζομε στά ιερά Χριστούγεννα, άς έκμεταλλευθούμε κι έφέτος αυτή τήν προσφορά τής Εκ­κλησίας. Μας προσφέρει εκείνη τόν Χριστό, τόν Ιησού, τόν Σωτήρα καί Λυτρωτή μας. Καλά Χριστούγεννα.

π.Ανανίας Κουστένης