Αρχική » Ενοριακά Νέα

Είναι όντως συγκινητικό όταν οι Ενορίτες μας ανταποκρίνονται στις προσκλήσεις μας για την εκδήλωση αγάπης. Είναι όμως συγκινητικότερο το να ανταποκρίνονται οι μικροί μας Ενορίτες μαζί με τους γονείς τους και να συμμετέχουν με όλη τους την καρδιά. Αυτό έγινε την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου το βράδυ όταν 54 πρόσωπα εκ των οποίων 25 νέοι και παιδιά των Ενοριακών μας συνάξεων παρακολουθήσαμε στο Εθνικό Θέατρο(Θέατρο REX) την παράσταση ''Η γειτονιά των Αγγέλων'' του Ιάκωβου Καμπανέλη με σκοπό την ενίσχυση του Φιλανθρωπικού  έργου της Ενορίας μας. Μιά Παράσταση που τόσα πολλά μας είπε για τις ανθρώπινες σχέσεις,την αξία της φιλίας,την αγάπη,την συγχώρεση. Ένα έργο με υπέροχους διαλόγους και εξαιρετικές ερμηνείες χωρίς να απουσιάζει και το και το απολαυστικό χιούμορ. Η ζωντανή Μουσική με τα αξέχαστα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη μας απογείωσε και μας μετέφερε χρόνια πίσω. Η ευκαιρία αυτή οφείλεται εν πολλοίς στον εκλεκτό μας φίλο κ.Παναγιώτη Σούταλο Θεατρικό παραγωγό τον οποίο ευχαριστούμε εγκαρδίως.

Στην επιστροφή θελήσαμε να προσφέρουμε ένα μικρό κέρασμα σε όλους από τα McDonalds.Εκεί διαπιστώσαμε το ότι και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που εκτιμούν το έργο της Εκκλησίας και ότι ο Άγιος ακολουθεί τα βήματα μας. Ένας άγνωστος κύριος με πολλή ευγένεια προθυμοποιήθηκε να πληρώσει την όχι μικρή δαπάνη των κερασμάτων. Τον ευχαριστήσαμε και του ζητήσαμε το όνομα του για τον μνημονεύουμε στην Πρόθεση καθώς και την διεύθυνση του για να του στείλουμε χειροπιαστά τεκμήρια της αγάπης και της ευγνωμοσύνης μας. Μας εξέπληξε το γεγονός, το σχολιάσαμε στην επιστροφή και το αναφέρουμε με πολλή αγάπη.  Ο Θεός με τις πρεσβείες του Αγίου μας να τον σκεπάζει.

Επιστρέψαμε στη Θήβα αργά το βράδυ ενθουσιασμένοι και για την Πολιτιστική απόδραση που απολύσαμε αλλά και από το όφελος που προέκυψε και που θα συμβάλλει στο να μην υπάρχει αδειανό τα Χριστούγεννα κανένα Τραπέζι στην Ενορία μας.