"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

«Μηδείς σου τής νεότητος καταφρονείτω», γράφει ο Απόστολος Παύ­λος πρός τό μαθητή του καί Επίσκοπο ’Εφέσου Τιμόθεο. Καί ειν’ αλήθεια πώς δεν είναι μόνο ή ηλικία πού κάνει τον άν­θρωπο σεβαστό, κι αξιοτίμητο. Γιατί ό­πως λέει πάλι ή θεία Γραφή «γήρας τίμιον ού τό πολυχρόνιον, ούδέ άριθμω έτών μεμέτρηται· πολιά δέ έστι φρόνησις άνθρώποις καί ηλικία γήρως βίος ακηλίδωτος».

Τα λόγια τούτα, πού άναφέρονται στή σύνεση τής νεότητος, μάς έρχονται σήμερα στή μνήμη, πού ή Εκκλησία εορτάζει τον άγιο ιερομάρτυρα Ελευ­θέριο. Σέ νεαρωτάτη ηλικία χειροτονήθηκε Επίσκοπος, μά τούτο δεν τον εμπό­δισε νά είναι σεμνός καί συνετός σαν τον καλύτερο γέροντα κι ετερμάτισε τό δρό­μο τής αρετής του μέ σκληρό μαρτυρικό θάνατο.

Τί καλύτερο εχει νά ζηλέψη ενας νέος, αν είναι νά πεθάνη, παρά εναν ανδρείο καί τιμημένο θάνατο; «Τεθνάμεναι γάρ καλον ένί προμάχοισι πεσόντα άνδρ’ αγαθόν...», έψαλλε ό αρχαίος ποιητής.

Mικρός Συναξαριστής