"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ὑπερψηφίστηκε τό καλοκαίρι ἀπό τήν Βουλή τό νομοσχέδιο ὑπό τόν τίτλο «Κανόνες ρύθμισης τς γορς προϊόντων καί τς παροχς πηρεσιν». Μέ τόν ἐπαίσχυντο αὐτό νόμο ἐπιτρέπεται ἡ λειτουργία τῶν ἐμπορικῶν καταστημάτων μέ συνολική ἐπιφάνεια μέχρι 250 τ.μ., ἐφ’ ὅσον δέν ἀνήκουν σέ ἁλυσίδες καταστημάτων καί δέν βρίσκονται σέ ἐκπτωτικά  καταστήματα, ἐμπορικά κέντρα ἢ ἐκπτωτικά χωριά, ὅλες τίς Κυριακές τοῦ ἔτους.

Ὀφείλουμε νά ὑπογραμμίσουμε ὅτι ργία τς Κυριακς καθιερώθηκε τό 321 πό τόν Μέγα Κωνσταντνο καί τήν σεβάστηκαν κόμα καί ο Τορκοι κατακτητές. Ἐξ ἀντικειμένου διαμορφώνεται ἡ ἑξῆς κατάσταση στήν Πατρίδα μας.Πλήττεται ἡ Ὀρθόδοξη αὐτοσυνειδησία τῶν Ἑλλήνων, μιᾶς καί ἡ Κυριακή εἶναι ἡμέρα τοῦ Κυρίου καί Θεοῦ μας, ἡμέρα Ἀναστάσιμη, ἡμέρα ἐκκλησιασμοῦ καί ἀνάπαυσης.

Ἐνισχύεται ἡ κυριαρχία τῶν μεγάλων, κυρίως πολυεθνικῶν ἐμπορικῶν ἐπιχειρήσεων, ἐπί τῶν μικρομεσαίων Ἑλληνικῶν, μιᾶς καί οἱ τελευταῖες δέ θά μποροῦν νά ἀνταγωνιστοῦν πλέον τίς πρῶτες. Τό κόστος γιά τούς μικρούς ἐπιχειρηματίες γίνεται δυσβάσταχτο καί εἶναι κόστος: προσωπικό, ἀπό τήν ἔλλειψη ξεκούρασης, οἰκονομικό, γιατί αὐξάνουν τά λειτουργικά ἔξοδα, ἀλλά καί ψυχολογικό, θέματα τά ὁποῖα καί οἱ ἴδιες οἱ ἐμπορικές ἑνώσεις ἀναδεικνύουν.Ὁ ἀπαράδεκτος αὐτός νόμος δέν εἶναι δυνατόν νά ἐπιφέρει καμιά ὠφέλεια γιά τό κοινωνικό σύνολο ἀκόμη καί οἰκονομικά, γιατί ἡ καταβύθιση τῆς Ἑλληνικῆς οἰκονομίας ὀφείλεται στήν ἔλλειψη ρευστότητας, στήν ἀδυναμία τῶν ἀνθρώπων νά καταναλώνουν καί ὄχι στό δῆθεν «περιορισμένο ὡράριο» λειτουργίας τῶν καταστημάτων.

Ἡ καθιέρωση τῆς Κυριακῆς ὡς ἡμέρας ἀργίας, δίνει τήν εὐκαιρία στούς πιστούς νά ἀφιερώνουν ἀποκλειστικά μία ἡμέρα τῆς ἑβδομάδας στόν Θεό καί νά μετέχουν ἐλεύθερα στήν Θεία Λειτουργία τῆς Κυριακῆς. Ἡ Κυβέρνηση δέν ἀποσκοπεῖ μόνο στήν κατάργηση τῆς ἀργίας τῆς Κυριακῆς,  ἀλλά στοχεύει στήν προβολή καί προώθηση τῆς ἀθεΐας καθὼς καί στήν ἀποκοπή τοῦ Ἑλληνικοῦ λαοῦ ἀπό τήν ζῶσα παράδοση τῆς Ὀρθοδοξίας. Ἡ προσπάθεια αὐτή τοῦ κυβερνητικοῦ ἐπιτελείου καλύπτεται κάτω ἀπό τόν μανδύα τοῦ ψευδοεκσυγχρονισμοῦ καί τῆς ἐναρμόνισης τῆς νομοθεσίας σύμφωνα μέ τά εὐρωπαϊκά δεδομένα. Στήν πραγματικότητα ὅμως εἶναι ἄλλος κρίκος στήν ἁλυσίδα τῆς ἀποϊεροποίησης τῆς Κυριακῆς ὡς ἡμέρας ἀφιερωμένης στήν λατρεία τοῦ Τριαδικοῦ Θεοῦ. Ὁ Ἅγιος Κοσμᾶς ὁ Αἰτωλός ἔλεγε: «κενο τό κέρδος ποῦ γίνεται τήν Κυριακή εναι φωρισμένο καί κατηραμένο, καί βάνετε φωτιά καί κατάρα ες τό σπίτι σας καί χι ελογίαν»

Λέμε ρητά καί κατηγορηματικά: ΟΧΙ στήν κατάργηση τς Κυριακάτικης ργίας.

Ὀφείλουμε νά ἀπορρίψουμε ἔμπρακτα τόν ἀντισυνταγματικό αὐτό νόμο, μέ τό νά μήν ψωνίζουμε ἀπό τά μαγαζιά τήν ἡμέρα τῆς Κυριακῆς.

Νά ἀντιδράσουμε δυναμικά καί νά προβάλλουμε σθεναρά τό ἀντιστασιακό ἦθος μας γιά νά μήν περάσει ἡ ἀποχριστιανοποίηση τῆς Πατρίδας μας.

π.Γεωργιος Χαάς