Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τρείς φορές μέσα στον ίδιο χρόνο τιμούμε τον Οσιομάρτυρα Νικόλαο μας. Στις 9 Μαΐου πανηγυρίζοντας  τη Μνήμη Του,την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου εορτάζοντας το Θαύμα Του και στις 10 Δεκεμβρίου ενθυμούμενοι την έλευση του Σεπτού του Λειψάνου στην Ενορία μας και την ενθρόνιση του στον φερώνυμο Ναό Του ως δωρεά Πνευματική της Ι.Μονής Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Βαγίων. Η κάθε μια εορτή έχει τη Χάρι της. Όμως η Αγρυπνία της 10ης Δεκεμβρίου αποτελεί μια ξεχωριστή ευκαιρία για να εκφράζουμε την Χαρά μας για την εδώ και 13 χρόνια σωματική Παρουσία του Αγίου μας ανάμεσα μας.

Την Τρίτη λοιπόν 10 Δεκεμβρίου 2013 τελέσθηκε η οφειλόμενη Αγρυπνία για το γεγονός αυτό. Ιερούργησε ο Παν.Καθηγούμενος της Ι.Μονής Τιμίου Προδρόμου Λαφυστίου Λιβαδειάς Αρχιμ.π.Πορφύριος ο οποίος πολλά μας εδίδαξε με τον κατανυκτικό τρόπο της τελέσεως της Λατρείας αλλα και με τους λόγους εκ του περισσεύματος της Καρδίας του που μας προσέφερε  και έψαλε Μελωδικά, Αγιορείτικα και έντεχνα  ο Παν.Αρχιμ.π.Νικηφόρος Κληρικός της Ι.Μητροπόλεως Περιστερίου πρ.Πρωτοψάλτης στο Πρωτάτο Καρυών Αγίου Όρους πλαισιωμένος από τους Χορούς των Ιεροψαλτών του Ναού  μας και της συνοδείας του.

Περί το τέλος της Θ.Λειτουργίας αναγνώσθηκε η ειδική Ευχαριστήριος ευχή που συνέταξε η Γερόντισσα Ισιδώρα Αγιεροθείτισσα η οποία συνέγραψε και την Ασματική Ακολουθία για το εορταζόμενο γεγονός. Μετά την Νυκτερινή Λατρεία ακολούθησε Τράπεζα όπου εκεί συνεχίστηκε η πνευματική ευωχία με τα ακούσματα που ικανοποίησαν τις ακοές μας αλλά και γέμισαν τις καρδιές μας.