Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Σήμερα ή Εκκλησία εορτάζει τή μνή­μη δύο αγίων γυναικών, πού ενώ απέχουν πολλά χρόνια ή μία από τήν άλλη συνδέονται μεταξύ τους με πολλά κοινά χαρακτηριστικά. Έχουν πρώτα το ίδιο ονομα, είναι ή ’Άννα, μητέρα της Θεοτόκου καί ή Άννα, μητέρα του προ­φήτου Σαμουήλ.

Καί οί δύο ήσαν σε πε­ρασμένη ηλικία καί δεν είχαν παιδιά, καί οί δύο εγέννησαν κατά θαυμαστό τρόπο, καί των δύο τά παιδιά στάθηκαν ξεχωρι­στά καί μεγάλα. Η Μαρία είναι ή «προορισθείσα καί εκλεχθείσα έκ πασών των γενεών», γιά νά γίνη μητέρα του Θεού.

Ο Σαμουήλ είναι ό θεοδώρητος καρπός, πού μεγάλωσε μέσα στο ναό κοντά στον ιερέα, ό Προφήτης πού έχρισε βασιλέα τό Σαούλ κι υστέρα τό Δαβίδ. Η Εκ­κλησία τιμά σήμερα τις δύο συνώνυμες Αγίες, οχι μόνο γιατί απ’ αυτές γεννήθηκαν ή Θεοτόκος κι ό Προφήτης, μά καί γιατί, σάν άγιες μητέρες, καί γέννησαν καί ανάθρεψαν άγια τέκνα.

Μικρός Συναξαριστής