Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την επίσκεψή μας στην Ι.Μονή Οσίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου Βατώντα ξεκίνησε  το απογευματινό Προσκυνηματικό μας οδοιπορικό την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013 όπου η φιλόξενη Γερόντισσα μας υποδέχθηκε με πολλή αγάπη και μας προσέφερε πλούσιο μοναστηριακό κέρασμα, κατόπιν προσκυνήσαμε στην Ν.Αρτάκη την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας της  ''Φανερωμένης''  και ακούσαμε την διήγηση της εμφανίσεως της Θεοτόκου και τα της Ι.Εικόνος η οποία έφθασε από την Κύζικο της Μ.Ασίας για να εγκατασταθεί στο Νέο της Αρχοντικό.

Λίγο αργότερα στην Νεοσύστατη Ενορία της Παναγίας της «Παραβουνιωτίσσης» Ερέτριας προσκυνήσαμε την Ομώνυμη Θαυματουργό Εικόνα αφού πρώτα συμπροσευχηθήκαμε στην Ακολουθία του Εσπερινού. Ο Αιδεσιμολ.π.Χαράλαμπος αν και νέος στην ηλικία μας μίλησε με λόγους μεστούς και Αγιοπνευματικούς και μας καλωσόρισε στην Ενορία του μαζί με τους εκλεκτούς συνεργάτες του. Μετά την πνευματική φιλοξενία γευθήκαμε και την πλούσια υλική φιλοξενία με αλμυρά και γλυκά εδέσματα καθώς και με την ζεστή φασολάδα που οι Κυρίες της Ενορίας ετοίμασαν για να μας φιλέψουν.

Οι ευλογίες που προσέφερε ο π.Χαράλαμπος ολοκλήρωσαν την επίσκεψη μας η οποία αποτέλεσε και την ανταπόδοση της επισκέψεως της Ενορίας μας  στην Ενορία της Παναγίας της «Παραβουνιώτισσας» την Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2013.