Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

«Ασκητικών αγωνισμάτων τό ευώδες  κειμήλιον» ονομάζει ή Εκκλησία τον Όσιο Σάββα τον Ηγιασμένο, του οποίου σήμερα τιμά καί εορτάζει τη μνήμη. Ο Όσιος ειν’ από κείνους, για τούς ο­ποίους ή θεία Γραφή λέει ότι ζούν στον αιώνα καί ό μισθός του κόπου των είναι στα χέρια του Θεού.

Είν’ από τούς Οσίους πού κατά τον Υμνογράφο ό βίος τους είναι σάν μία κλίμαξ πού ανεβάζει τούς ανθρώπους μέ τό παράδειγμα τής αγιότητας στούς ούρανούς. Κι ακόμη είναι ό «επί γης Άγγελος καί έν ουρανοίς άνθρωπος του Θεού». Στην ιστορία του ασκητισμού ό Άγιος Σάββας δημιούργησε δική του εποχή καί το όνομα του έμεινε σφραγίδα σ’ ένα άπό τά σπουδαιότερα μοναστικά κέντρα.

Η λαύρα του Αγίου Σάββα στά Ιεροσόλυμα με τή δική της τάξη καί τό δικό της Τυπικό είναι μέχρι σήμερα μιά μακρινή απήχηση τής ενδόξου εποχής του ασκητισμού, στήν οποία έζησε ό όσιος, αρχηγός κι οργανωτής του μοναχικού βίου σέ κείνα τά μέρη.

Μικρός Συναξαριστής