"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Λίγοι κέρδισαν τόση συμπάθεια στις συν­ειδήσεις των άνθρώπων, όσο ο άγιος Νικόλαος, του οποίου ή Εκκλησία σήμε­ρα εορτάζει τη μνήμη. Στον άγιο Νι­κόλαο πραγματοποιήθηκε κατά λέξη ό λόγος του Κυρίου· «Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην». Τό όνομα του Αγίου Νικολάου είναι γνωστό σ’ όλο τον κόσμο καί σχεδόν δεν υπάρχει χριστιανική οικογένεια πού νά μήν τό τιμά σ’ ενα της πρόσωπο.

Η Εκκλησία τον ονομάζει «μυροθήκην του Παναγίου Πνεύ­ματος», «κανόνα πίστεως καί εικόνα πραότητος». Γενικά ή υμνολογία τής εορ­τής του 'Αγίου είναι τόσο πλούσια σέ πνευματικά άνθη, καί ιερό ποιητικό λυ­ρισμό, πού φανερώνει ακριβώς την ευλάβεια τής Εκκλησίας πρός τον κατ’ εξοχήν οικογενειακό Άγιο.

«Μνήμη δι­καίου μετ’ έγκωμίων» λέει ή θεία Γραφή καί πραγματικά ή μνήμη του άγιου επισκόπου των Μύρων μέ πολλά εγκώμια δια­τηρείται καί σώζεται στο πέρασμα του χρό­νου μέσα στις συνειδήσεις των χριστιανών.

Μικρός Συναξαριστής