Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την συνοδεία της βροχής που έπεφτε  και των κεραυνών που φώτιζαν το μισοσκόταδο του Ναού μας αλλά και τη συμμετοχή πάρα πολλών πιστών που αψήφησαν τον άσχημο καιρό, τελέσθηκε την Κυριακή 1η Δεκεμβρίου 2013 η Αγρυπνία για την Σύναξη της Θαυματουργού Εικόνος της Παναγίας της «Γεροντίσσης» της Οποίας Αντίγραφο εκ της  Ι.Μονής Παντοκράτορος του Αγίου Όρους φυλάσσεται  πίσω από την Αγία Τράπεζα. Κατ’ εξαίρεσιν χθές μετακινήσαμε τον Εσταυρωμένο για να μπορούν οι Αδελφοί μας καθ’  όλη την διάρκεια της Αγρυπνίας να ατενίζουν την Εικόνα.

Στην νυκτερινή Λατρεία προεξήρχε ο Αιδεσιμολ.Πρωτ.π. Βάϊος  Μπαλντάς  Ιερ.Προιστάμενος του Αγ.Αποστόλων Βάρης  της Ι.Μητροπόλεως Γλυφάδας .Μετά  τη Θ.Λειτουργία αναγνώσθηκε η ειδική ευχή ενώπιον της Εικόνος και δόθηκε η ευλογία στους άνδρες να εισέλθουν  στο ιερό για να χαιρετήσουν την Γερόντισσα μας. Aκολούθησε τράπεζα επιγείων αγαθών  στο «Αρχονταρίκι» μας.