Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με ιδιαίτερη πνευματική Χαρά και αγάπη υποδεχθήκαμε στην Ενορία μας το Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013  επι τη εορτή του Αγίου Αποστόλου Ανδρέου του Πρωτοκλήτου,τον Σεβ.Μητροπολίτη Ζάμπιας και Μαλάουι και Έξαρχο Νοτίου Αφρικής κ.Ιωακείμ του Κλίματος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας καθώς και τον Ορθόδοξο Ιεραποστολικό Σύλλογο «Σχολή Παντανάσσης ».

Ο Ιεραπόστολος Ιεράρχης  με την ιεροπρέπεια που τον διακρίνει σε συνδυασμό με την υπέροχη φωνή του βοήθησε το εκκλησίασμα στο να ζήσει στιγμές μυσταγωγικές, ενώ τα  υπέρ τα εκατό Μέλη της Σχολής με τον εκκλησιαστικό Ορθόδοξο και βιωματικό τρόπο συμμετοχής στην Λατρεία πολλά μας εδίδαξαν.

Μετά την Αρχιερατική Θ.Λειτουργία και το πρωινό στο «Αρχονταρίκι» μας ο κ.Κω/νος Κολοκυθάς  με τον αυθόρμητο, ζουμερό και εκκλησιαστικό λόγο του φύτεψε σπόρους πίστεως στις καρδιές των μελών της  συνοδείας. Οι Φιλοξενούμενοι μας αναχώρησαν  με  την ευχή και την ελπίδα στο εγγύς μέλλον να ξανανταμώσουμε.Μακάρι!