"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Στις μέρες μας παρατηρείται μια στροφή αν όχι μια έξαρση του φαινομένου να προστρέχουν αρκετοί στην πληροφόρηση που υποτίθεται προσφέρουν και στην παρηγοριά τα ζώδια και κάθε λογής μαγγανεία από το πολύ σκοτεινό παρελθόν της ανθρωπότητας. Στην εποχή που το επίπεδο της παιδείας είναι αναβαθμισμένο και σχεδόν το σύνολο του πληθυσμού έχει πρόσβαση σε αυτό και οι νέες τεχνολογίες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας ,αυτές οι υποτιθέμενες τέχνες που προφέρουν δήθεν μεταφυσική ερμηνεία έπρεπε να έχουν εκλείψει.

Συμβαίνει όμως το αντίθετο αντί να περάσουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας αυτές περνούν περίοδο άνθησης. Πολλές τηλεοπτικές εκπομπές έχουν στο πρόγραμμά τους αστρολογικές προβλέψεις και τον τελευταίο καιρό έχουν πολλαπλασιαστεί στο διαδίκτυο οι εφαρμογές που με ένα κλίκ  στον υπολογιστή σου προσφέρουν την κάθε λογής πρόβλεψη!

Είναι γεγονός ότι σε περίοδο ιδιαίτερα οικονομικής κρίσης που ο αγώνας για την επιβίωση είναι διαρκής και επίπονος η αγωνία , ο φόβος, η ανασφάλεια γίνονται κακός σύμβουλος πολλές φορές και ζητούμε να λύσουμε τα όποια προβλήματα μας δραπετεύοντας από την λογική και τον ρεαλισμό και υποκύπτουμε στην ευκολία να ξεγελούμε τον εαυτό μας με κάλπικες θεωρήσεις και ερμηνείες τον καθημερινό μας βίο.

Αυτό βέβαια σε πολλές περιπτώσεις εκτός του ότι μπορεί  να μας οδηγήσει σε περιστατικά και καταστάσεις γραφικότητας, να μας γελοιοποιεί στο κοινωνικό μας περιβάλλον –είναι το λιγότερο αυτό αλλά καθόλου αμελητέο-δύναται να μας περιπλέξει σε μια κατάσταση ιδιότυπης απομόνωσης , να μας προσηλώσει αποκλειστικά και μόνο σε αυτή την μονόπλευρη και διαστρεβλωμένη θεώρηση της ζωής και να προκαλέσουμε βλάβη στον εαυτό μας και ίσως σε αγαπημένα μας πρόσωπα.

Ως βαπτισμένοι χριστιανοί , μέλη της Εκκλησίας, σε αυτά τα δύσκολά χρόνια της οικονομικής δυσπραγίας αλλά και σε οτιδήποτε δυσάρεστο προκύπτει στον προσωπικό μας βίο , πρέπει να έχουμε το θάρρος , την τόλμη το κουράγιο να προστρέχουμε στα λόγια του Ιησού Χριστού , στα Μυστήρια της Εκκλησίας , στο  κήρυγμα του Ευαγγελίου, στην έμπρακτη βίωση της αγάπης προς τον πλησίον.

“Γνώσεσθε τήν ἀλήθειαν, καί ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς” (Ἰω. η΄ 32). Ο Ίδιος ο Ιησούς Χριστός είχε πει ότι είναι η Οδός, Η Ζωή και η αλήθεια. Έτσι για όλους αποτελεί το παράδειγμα. Έγινε άνθρωπος όπως εμείς με σάρκα και οστά , με το αίσθημα της πείνας και της δίψας. Δεν φοβήθηκε να αντιμετωπίσει την αλήθεια, δεν αρνήθηκε την οδυνηρό δρόμο του Σταυρού διότι τόσο αγάπησε εμάς τους ανθρώπους ώστε σταυρώθηκε για εμάς. Αντιμετώπισε με καρτερία, ρεαλισμό υπομονή τον Γολγοθά που εμείς οι άνθρωποι του προσφέραμε.

Έτσι λοιπόν ούτε για αστείο , ούτε επειδή λιποψυχούμε , ούτε επειδή απλά θέλουμε να περάσουμε υποτίθεται ευχάριστα τον χρόνο μας  να καταφεύγουμε σε πρακτικές που αποτελούν παρακλάδια της μαγείας δηλ. της λατρείας του Σατανά. Είναι ασυμβίβαστο και κολάσιμο από τους Ιερούς Κανόνες που έχει θεσπίσει η Εκκλησία μας για να προστατέψει τα πνευματικά της παιδιά και να τα διατηρεί στο Ποτήριο της Θείας Ευχαριστίας και να ωφελούνται από Αυτό.

Όταν μας χτυπά την πόρτα μια δυσκολία να την αντιμετωπίζουμε υψώνοντας τα χέρια στον ουρανό πρώτα και με πίστη στον Σωτήρα Χριστό να διεξάγουμε τον αγώνα μας. Αν θέλουμε απλά να περάσουμε ευχάριστά την ώρα μας ας ανοίξουμε τα μάτια  γύρω μας και να προσφέρουμε απλόχερα την αγάπη μας υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνουμε αυτό και θα εισπράξουμε τέτοια χαρά και αγαλλίαση διότι το πράξαμε αυτό στον Ίδιο τον Ιησού Χριστό!! Ας το προσπαθήσουμε λοιπόν δίνοντας αληθινό νόημα και σκοπό στην ζωή μας.

Δημήτριος Τζαφέρης

Θεολόγος-Λαμπαδάριος Ι.Ναού μας