"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ανάμεσα στούς ιερούς Πατέρας καί τούς οικουμενικούς διδασκάλους της Εκκλησίας πρώτη θέση κατέχει ό άγιος ’Ιωάννης ό Χρυσόστομος, του οποίου ή Εκκλησία σήμερα εορτάζει τη μνήμη. Η προσωνυμία «Χρυσόστομος», πού του εδόθη λίγα χρόνια μετά τον θάνατό του, φανερώνει γιά τη μεγάλη αξία του αγίου Ίωάννου ώς διδασκάλου καί ρήτορος της Εκκλησίας. Άλλα ό Χρυσόστομος είναι, όπως είπε ό ’Ιησούς Χριστός, μέγας στη βασιλεία των ουρανών, ώς «ποιήσας καί διδάξας».

Ο βίος του, οί διωγμοί καί οί θλίψεις του, μέσα στις όποιες έλαμψε ή αγιωσύνη του, είναι μαζί μέ τούς λό­γους του ή μεγάλη διδαχή, πού άφησε στην Εκκλησία. Έχει μεγάλες ομοιότη­τες μέ τον άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο· υπήρξε ασκητικός, ατρόμητος καί αμείλικτος ελεγκτής τής αμαρτίας καί τέλος θύμα του χρέους του. «Ού πενίαν δέδοικα», εκήρυττε, «ού πλούτον επιθυμώ· ού θάνατον φοβούμαι, ού ζήσαι εύχομαι, εί μη διά τήν υμετέραν προκοπήν».

Μικρός Συναξαριστής