Αρχική » Ενοριακά Νέα

Η Αγία μας Μητέρα, η Εκκλησία ανοίγει και πάλι τις πύλες, της όμορφης και Κατανυκτικής Περιόδου του Αγίου Σαρανταημέρου και μας προσκαλεί να επιχειρήσουμε και πάλι εφέτος την πνευματική πορεία της αναζήτησης και εύρεσης του Παιδίου της Βηθλεέμ ,με την καθημερινή Θ.Λειτουργία, την συχνή Θ.Κοινωνία, την Εξομολόγηση, την Ελεημοσύνη, την μελέτη,την προσευχή και την περισυλλογή, ενώπιον του Μυστηρίου της Θείας Ενανθρωπήσεως.

Από την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου αρχίζει και στην Ενορία μας το Ιερό Τεσσαρανταλείτουργο στο οποίο καλούμαστε να συμμετάσχουμε εν προσευχή, εν νηστεία, εν ασκήσει, εν ταπεινώσει και εν μετανοία. Κοινός στόχος η «Μητρόπολη πασών των Εορτών» τα Άγια Χριστούγεννα.

Ας κάνουμε Φάτνη τις καρδιές μας για να γεννηθεί  ο Σωτήρας μας και ας επιτρέψουμε στο Φώς του Άστρου της Βηθλεέμ να φωτίζει τον δρόμο μας.

Καλή δύναμη