Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η έννοια της λέξης πρόοδος θα πει πορεία πρός τά εμπρός. Βελτίωση μιας καταστάσεως πρός τό καλύτερο καί την προκοπή. Δυστυχώς όμως, τελευταίως, ή έννοια του όρου προοδευτικός οικειοποιήθηκε από ανθρώπους, πού κάθε άλλο παρά ή κυριολεξία τής λέξης τούς χαρακτηρίζει. Χα­ρακτηρίζονται ώς άτομα προοδευτικά, πού οί πράξεις τους καί οί θέσεις τους, κάθε άλλο παρά προοδευτικές είναι.

Μιλάς γιά πατρίδα, είσαι εθνικιστής. Υπερασπίζεσαι ιδέες αντίθετες πρός τό συμφέρον τής πατρίδος, τής οικογένειας καί τής νεολαίας, είσαι προοδευτικός (!) Αναφέρεσαι σέ Θρησκεία, σέ Πίστη, σέ Θεό, είσαι οπισθοδρομικός. Κηρύττεις την αθεΐα, τό γκρέμισμα τών ηθικών άξιών, είσαι προοδευ­τικός. Προοδευτικοί θεωρούνται οί άγαμοι πού συζούν ή αυτοί πού κάνουν πολιτικό γάμο, ενώ αύτοί πού θέλουν θρησκευτικό γάμο καί επιθυμούν ευλογημένη από τόν Θεό οικογένεια είναι οπισθοδρομικοί.

Όσοι αποφεύγουν τήν στράτευση είναι προοδευτικοί, όσοι στρατεύονται, είναι οπισθοδρομικοί. Μιλάς καί γράφεις τήν γλώσσα τών προ­γόνων σου μέ τήν φυσιολογική της εξέλιξη, δέν θέλεις τήν πρόοδο. Καταργείς τούς όρους καί τούς κανόνες της καί τήν χρησιμοποιείς μέ βαρβαρότητα, είσαι προοδευτικός. Προοδευτικοί οσοι αδιαφορούν γιά θρησκεία, πατρίδα, έθνος, ιστορία, θεσμούς, ήθικό νόμο, οικογένεια παράδοση, καί οπισθοδρομικοί είναι αύτοί πού τά ζούν καί τά υπερα­σπίζονται!).

Δυστυχώς όμως αύτοί δέν αντιδρούν, δέν άντιστέκονται, αλλά έφησυχάζουν. Αύτός όμως ό εφησυχασμός ίσως αποβεί μοιραίος γιά τήν κοινωνία καί τόν λαό μας.

Ανδρέας Β. Μπούτσικας