"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σήμερα ή Εκκλησία τελεί σύναξη «εις τιμήν καί μνήμην τών ’Αρχαγγέλων Μιχαήλ καί Γαβριήλ καί τών λοιπών Aσωμάτων καί ουρανίων Δυνάμεων». ’Ανάμε­σα στο Θεό καί στον άνθρωπο είναι οι Άγγελοι, πού δημιουργήθηκαν από τό Θεό πριν άπό τον κόσμο καί τον άνθρωπο, καθώς λέει ή θεία Γραφή· «Ότε έγενήθησαν άστρα, ήνεσαν με έν φωνή μεγάλη πάντες άγγελοί μου».

Τό έργο των Αγίων ’Αγγέλων είναι νά υπηρετουν στή σωτη­ρία τών ανθρώπων, όπως πάλι μας τό λέει ή θεία Γραφή· «πάντες εισί λειτουργικά πνεύματα εις διακονίαν άποστελλόμενα διά τούς μέλλοντας κληρονομειν σωτηρίαν».

Στήν Αγία Γραφή βλέπομε τρεις ’Αρχαγ­γέλους μέ τά ονόματά τους, τό Μιχαήλ, τό Γαβριήλ καί τό Ραφαήλ, πού έκτελούν διακονία γιά τή σωτηρία τών άνθρώ­πων. Κάθε άνθρωπος — κάθε ευσεβής άν­θρωπος — έχει τον Άγγελό του, «Άγ­γελον ειρήνης, πιστόν οδηγόν, φύλακα...» τής ζωής καί της ψυχής του, πού τον φυ­λάγει καί τον προστατεύει άπό κάθε κακό.

Μικρός Συναξαριστής