"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Θείος καί ιερώτατος είναι ο θεσμός του γάμου, αμίαντος καί αγιώτατος δε­σμός είναι ή συζυγία. Τόσο, πού ή Αγία Γραφή παραβάλλει τή συνάφεια καί τό δεσμό αυτό μέ τή μυστική σχέση του Χρίστου πρός τήν Εκκλησία καί ονομά­ζει τό Χριστό νυμφίο καί τήν Εκκλησία νύμφη.

Όλη τήν ωραιότητα του θεσμού του γάμου καί τήν αγνότητα των συζυ­γικών σχέσεων τή βλέπομε στούς βίους των Αγίων τής Εκκλησίας, όπως είναι οί άγιοι μάρτυρες Γαλακτίων καί Επι­στήμη, τούς οποίους εορτάζομε σήμερα.

Δεν τούς ένωσαν μόνο τα στέφανα του γά­μου σ’ ενα βίο, πού τον αγίαζε καί τον μύρωνε ή πνευματική αγάπη, μά καί οι στέφανοι του μαρτυρίου· μαζί στεφανω­μένοι, ενωμένοι κι αχώριστοι, αγνοί καί άγιοι, πέρασαν τή θύρα του θανάτου καί μπήκαν στήν αίθουσα του βασιλι­κού γάμου καί στή συζυγική παστάδα τής αιωνίου ζωής. Αχώριστοι καί στο βίο καί στο θάνατο καί στήν αιώνια ζωή.

Μικρός Συναξαριστής