Αρχική » Ενοριακά Νέα

Ο πρώτος σταθμός της απογευματινής μας εξόρμησης την Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013 ήταν η Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος και Αγίου Νεκταρίου Γλυφάδας όπου ο εκ των Πατέρων της Μονής π.Χριστόδουλος μας υποδέχθηκε φιλαδέλφως και μας παρέθεσε Μοναστηριακό Κέρασμα στο Αρχονταρίκι μαζί με  με ζεστούς λόγους.

Λίγο αργότερα επισκεφθήκαμε τον Ιερό Ενοριακό Ναό Κοιμήσεως της Παναγίας  Βούλας  όπου τύχαμε Αβραμιαίας φιλοξενίας από τον Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Σπυρίδωνα Προϊστάμενο του Ναού ,τον π.Δημήτριο και τις αξιέπαινες Κυρίες της Ενοριακής Δράσεως ανταποδίδοντας την επίσκεψη της Ενορίας στην Ενορία μας κατά το παρελθόν. Στον Ναό προσκυνήσαμε την θαυματουργό Εικόνα της Κοιμήσεως και ακούσαμε ζουμερά και γλυκόχυμα  λόγια πνευματικής οικοδομής.

Τέλος στον Ι.Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου Τερψιθέας ο Αιδεσιμ.π.Σπυρίδων, φίλος από τα Ιεροσπουδαστικά μας χρόνια, αφού μας ξενάγησε στον περικαλή Ναό του μας προσέφερε ως ευλογία μια έκδοση της Ενορίας  που αφορά στα υμνολογήματα της εορτής των Εισοδίων. Ωραία μέρα,με όμορφες εμπειρίες.