Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πολλές φορές γεγονότα από την ζωή μας προκαλούν δυσάρεστα συναισθήματα στην ψυχή μας και μας οδηγούν σε θλίψη. Η έντονη βίωση αυτών των αισθημάτων, σε συνδυασμό και με την μοναξιά που κυριαρχεί στις μέρες μας ή ακόμα και από κάλπικες διαπροσωπικές σχέσεις μπορεί να οδηγήσουν στην βίωση ενός φαύλου κύκλου με εμμονές σε αρνητικές σκέψεις για όλα γύρω μας, παντού να αναζητούμε φταίχτες είτε στους άλλους γύρω μας είτε στον ίδιο μας τον εαυτό.

Η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος γύρω μας δεν είναι αγγελικά πλασμένος και σε όλους μας έρχεται η στιγμή που πράγματα που μπορεί να είχαμε ονειρευτεί, φανταστεί, σχεδιάσει, γκρεμίζονται μεμιάς σαν τα παλάτια πάνω στην άμμο που με τόση φροντίδα επιμεληθήκαμε και αρκεί μια στιγμή να το εξαφανίσει ένα κύμα. Όσο δύσκολο και αν είναι αυτό οφείλουμε να βρούμε στηρίγματα ώστε στις δυσκολίες και στις θλίψεις που πάντα θα υπάρχουν στην ζωή μας να μην αποκάμουμε, να σταθούμε όρθιοι και να συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε.

Θα το κάνουμε αυτό γιατί μπορεί να μην είναι πάντα ξεκάθαρο μέσα μας αλλά η ζωή μας έχει νόημα και σκοπό όσο και αν αυτό που λέμε είναι δύσκολο να γίνει πιστευτό και εφαρμόσιμο γιατί είναι τόσο έντονη καμιά φορά η δυσκολία που μας προκύπτει, που η θλίψη χωρίς να το καταλάβουμε γίνεται κατάθλιψη που μπορεί να οδηγήσει μη γένοιτο σε επιλογές που δεν διορθώνονται με τίποτα γιατί τότε θα είναι πολύ αργά. Δυστυχώς πολλοί συνάνθρωποί μας εγκλωβισμένοι σε εμμονές και δυσάρεστους λογισμούς πείσθηκαν ότι τα πάντα είναι μάταια και οδηγηθήκαν στην αυτοκτονία.

Δεν υπάρχει μαγική λύση που να διορθώνει ότι δυσάρεστο, θλιβερό μπορεί να μας προκύψει και ρεαλιστικά θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι η ζωή μας θα έχει σχεδόν σίγουρα στενοχώριες και δυσκολίες. Ίσως πολλοί μας υποσχεθούν τρόπους που μπορεί αυτόματα να μας λύσουν κάθε πρόβλημα και χωρίς πάλι να το αντιληφθούμε να προξενούμε βλάβη στον εαυτό μας με την χρήση ναρκωτικών ουσιών η να γίνουμε μέλη κάποιας παραθρησκευτικής η φιλοσοφικής σέκτας-οργάνωσης και τότε να έχουμε καταστρέψει την ζωή μας ζώντας τον ψεύτικο επίγειο παράδεισο που μας έχουν τάξει.

Χρειάζεται λοιπόν να επιδείξουμε κατά το μέτρο του δυνατού κουράγιο, υπομονή ,ψυχραιμία και να προστρέξουμε στον λόγο της Εκκλησίας, όχι για να βρούμε μαγική λύση, όχι να αναζητήσουμε ψεύτικο επίγειο παράδεισο. Ο Ίδιος ο Ιησούς Χριστός είπε στους μαθητές του και κατ επέκταση σε όλους μας ότι « εν τω κόσμω θλίψιν έξετε αλλά θαρσείτε εγώ νενίκηκα τον κόσμον » (Ιων. 16,33) ακριβώς την στιγμή που σύντομα θα άρχιζαν τα Πάθη Του που θα είχαν κατάληξη την Σταύρωση. Ας προστρέξουμε, όχι με μοιρολατρική διάθεση, αλλά με θάρρος επιμονή στο κάλεσμα της Εκκλησίας για συμμετοχή στην προσευχή , τις Λατρευτικές Ακολουθίες , στο κήρυγμα, και σε κάθε άλλη δραστηριότητα της ενορίας που μένουμε όχι για να βρούμε κάποιο αναλγητικό για την ψυχολογία μας αλλά να αιτηθούμε την Χάρη του Θεού στην ζωή μας.

Είναι  γεγονός ότι η αναπόφευκτη πολλές φορές επιλογή μας στην αμαρτία μας θολώνει και εμπόδια στήνονται στην βίωση των εντολών του Θεού από πράξεις και ενέργειες μας αλλά τότε στην δύσκολη στιγμή πρέπει να βρούμε τον τρόπο να πιστέψουμε στον Χριστό, όχι για να αρνηθούμε τον κόσμο, αλλά για να βρούμε μέσα από την ζωή Του και των Αγίων του και λαμβάνοντας την Χάρη των Μυστηρίων της Εκκλησίας εκείνη την δύναμη που θα μας επιτρέψει να επιβιώσουμε αφ ενός από τα δύσβατα μονοπάτια της θλίψης αφ ετέρου να λυτρωθούμε από την αμαρτία και να κερδίσουμε την αιώνια ζωή. Διότι υπάρχει ο θάνατος αλλά να μην λησμονούμε ότι Χριστός  Ανέστη δίνοντας νόημα και σκοπό στην ζωή μας να αγωνιστούμε μέσα στον κόσμο για την σωτηρία από την αμαρτία.

Δημ.Τζαφέρης Θεολόγος

Λαμπαδάριος Ι.Ναού μας