Αρχική » Μητροπολίτης » Νέα Ι. Μητροπόλεως

Πέρασαν ἤδη δεκαεπτά χρόνια ἀπό τήν εἰς Κύριον ἐκδημία τοῦ μακαριστοῦ Μητροπολίτου πρ. Θηβῶν καί Λεβαδείας κυροῦ Νικοδήμου τοῦ Γραικοῦ. Στή μνήμη ὅσων τόν γνωρίσαμε καί τόν ζήσαμε, ἔχει χαραχθεῖ  ἀνεξίτηλα ἡ σεμνή καί ἱεροπρεπής μορφή του. Ἐπί εἴκοσι ἑπτά ὁλόκληρα ἔτη ὑπηρέτησε ἀθόρυβα καί μέ συνέπεια στόν Μητροπολιτικό Ναό Ἀθηνῶν ὡς ἐφημέριος, διακεκριμένος πνευματικός καί σκευοφύλακας.

Ἀκόμη ὑπηρέτησε ὡς διευθυντής τῆς θρησκευτικῆς ὑπηρεσίας τοῦ στρατοῦ, προσφέροντας ἠθική στήριξη καί πνευματική καθοδήγηση στά στρατευμένα παιδιά τῆς πατρίδας. Ἡ ἀγαπημένη του, ὅμως, διακονία καί προσφορά ἐξελίχθηκε στήν παραμελημένη ἀπό τήν κοινωνία ὁμάδα τῶν κωφαλάλων. Ἔγινε μάλιστα ὁ ἱδρυτής καί πρῶτος Πρόεδρος τοῦ Σωματείου «Οἱ φίλοι τῶν κωφαλάλων ὁ Προφήτης Ζαχαρίας» πού παρεῖχε καί παρέχει σύμφωνα μέ τό καταστατικό του ἠθική καί ὑλική βοήθεια σέ κάθε κωφάλαλο συνάνθρωπό μας. Γι’ αὐτό καί δίκαια ἀναγνωρίσθηκε καί ὀνομάσθηκε «ὁ πατέρας καί προστάτης τῶν κωφῶν».

Ἡ ἀρχιερατεία του (1967-1981) ὑπῆρξε γιά τήν Τοπική μας Ἐκκλησία μιά γόνιμη καί δημιουργική περίοδος κατά τήν ὁποία τέθηκαν οἱ βάσεις καί τά θεμέλια γιά τήν ἐποικοδόμηση ἑνός σπουδαίου ἔργου τόσο στήν ποιμαντική διακονία ὅσο καί στήν κοινωνική προσφορά. Ὡς νέος Μητροπολίτης ἀντιμετώπισε πολύπλοκες καταστάσεις καί δύσκολα προβλήματα, ἀλλά τά ἀντιμετώπισε μέ ὑπομονή, μεθοδικότητα, πνεῦμα δικαιοσύνης καί πρό πάντων μέ ἐμπιστοσύνη στήν πρόνοια τοῦ Θεοῦ.

Ἐπέτυχε τήν ἀνασυγκρότηση καί ἀνακαίνιση ἱερῶν μονῶν, τήν ἀναδιοργάνωση τῶν ἐνοριῶν καί τόν συντονισμό τοῦ ὅλου πνευματικοῦ ἔργου. Σ’ αὐτό συνετέλεσε καί ἡ συνετή καί διακριτική ἐπιλογή ἀξίων συνεργατῶν, μεταξύ τῶν ὁποίων ξεχώρισε ὁ σημερινός Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν καί πάσης Ἑλλάδος κ.κ Ἱερώνυμος, ὁ ὁποῖος ἀπό τή θέση τοῦ Πρωτοσυγκέλλου ἀναδείχθηκε στό ἀσφαλέστερο στήριγμα τοῦ πνευματικοῦ του πατρός στή διοίκηση καί σύντομα ἀπέβη ἡ κινητήρια δύναμη καί ὁ κατευθυντήριος νοῦς τῆς Βοιωτικῆς Ἐκκλησίας. Τό 1981 ὁ μακαριστός Μητροπολίτης Νικόδημος παραιτήθηκε τῆς ἐνεργοῦ ὑπηρεσίας καί ἀργότερα ἀποσύρθηκε στην Ἱερά Μονή Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Θεολόγου στό Μαζαράκι, ἀπό ὅπου ἔφυγε ὁσιακά ἀπό αὐτόν τόν κόσμο στίς 15 Φεβρουαρίου 1996.

Μέ τή γενναία καί συνειδητή πράξη τῆς παραίτησής του ἄνοιξε τό δρόμο γιά τήν ἀρχιερατεία τοῦ ἀγαπητοῦ του πνευματικοῦ υἱοῦ κ. Ἱερωνύμου, ὁλοκληρώνοντας ἔτσι τήν προσφορά του στήν Ἐκκλησία. Ἡ Ἱερά Μητρόπολις Θηβῶν καί Λεβαδείας τιμώντας μέ εὐγνωμοσύνη τή μνήμη τοῦ ἀοιδίμου ἱεράρχου καί σέ ἐκπλήρωση ἐπιθυμίας καί εὐγενοῦς προσφορᾶς τοῦ Μακαριωτάτου Ἀρχιεπισκόπου Ἀθηνῶν καί πάσης Ἑλλάδος κ.κ Ἱερωνύμου, ἔστησε στόν αὔλειο χῶρο μπροστά στήν κεντρική εἴσοδο τοῦ Θεραπευτηρίου Χρονίων Παθήσεων «Ὁ Ἅγιος Βλάσιος» στά Τζιμέϊκα τῆς Λιβαδειᾶς, προτομή τοῦ μακαριστοῦ Μητροπολίτου Νικοδήμου.

Ἡ ἐπίσημη τελετή τῶν ἀποκαλυπτηρίων θα πραγματοποιηθεί τό Σάββατο 19 Ὀκτωβρίου 2013 καί ὥρα 11 π.μ.. Πρίν τά ἀποκαλυπτήρια θά τελεστεῖ Ἀρχιερατική Θεία Λειτουργία στό Ἱερό Παρεκκλήσιο τοῦ Ἱδρύματος πού εἶναι ἀφιερωμένο στόν Ἅγιο Νικόδημο τόν Βουλευτή πρός τιμήν τοῦ μακαριστοῦ Μητροπολίτου Νικοδήμου τοῦ Γραικοῦ.

Τήν ἐκδήλωση θά λαμπρύνουν μέ τήν παρουσία τους ὁ Μακαριώτατος Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν καί πάσης Ἑλλάδος κ.κ. Ἱερώνυμος καί ἄλλοι Σεβασμιώτατοι Ἱεράρχες τῆς Ἐκκλησίας.

Μετ’ εὐχῶν καί ἀγάπης

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ