''....Είναι πολύ ισχυρά ή ευχή. Έχει μεγάλη δύναμη μέσα της.Παρ’ ότι, όπως είπαμε, είναι τρεις λεξούλες, εν τούτοις έχουν μεγάλην ισχύ γιά τόν καθένα μας. Είναι αναγκαίο καί άπαραίτητο γιά τόν κάθε χριστιανό. Τό λέγω καί τό τονίζω καί όταν βγαίνω άπό τό Όρος κι έξομολογώ, τούς λέγω: Μά τά πιάτα πλένετε, μά μαγειρεύετε, μά τό παιδί σας περιποιείσθε, μά ψωνίζετε, σέ κάθε φάση τής ζωής σας νά μή σάς λείπει ποτέ. Είναι κάτι πού δέν τό ελέγχει κανείς. Ντρέπεσθε νά σηκώσετε τό χέρι νά κάνετε τό σημείο του σταυρού, γιά να μη σας πούν θρησκόληπτον η απλώς άνθρωπον της Εκκλησίας η οπισθοδρομικόν!....''.

Aπο το Βιβλίο :''Επίγειοι Άγγελοι οι Αγιορείται''.