Αρχική » Ενοριακά Νέα

Καθιερώθηκε πιά σαν Ετήσια Ιερή Αποδημία η επίσκεψη μας στην Ιερά Νήσο Τήνο όπου στον Πανίερο Ναό της Ευαγγελιστρίας προσκυνήσαμε την Περίπυστο και Θαυματουργό Αγία Εικόνα της Μεγαλόχαρης Κυρίας, την Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2013.Συμμετείχαμε στην Παράκληση που τελέσθηκε και χαρήκαμε για λίγες ώρες την παραμονή μας στο Ιερό Νησί. Το απόγευμα της ιδίας ημέρας φθάσαμε στην Άνδρο όπου την επομένη 1η Οκτωβρίου 2013  τελέσθηκε η Θ.Λειτουργία στο Καθολικό της Ι.Μονής Αγίου Νικολάου .

Μετά το πέρας με συγκίνηση και χαρά προσκυνήσαμε την Τιμία Κάρα του Αγίου Οσιομάρτυρος Νικολάου του Νέου του Προστάτου της Ενοριακής μας Κοινότητος, τα λείψανα του Αγίου Νικολάου του εν Μύροις καθώς και την Θαυματουργό Εικόνα της Μυροβλύτισσας και λάβαμε την Ευχή και την Αρχιερατική Ευλογία του Θεοφ.Χριστιανουπόλεως κ.Προκοπίου Boηθού Επισκόπου της Ι.Μητροπόλεως Νικαίας  ο οποίος μας τιμά συχνά με την Επίσκεψη του στην Ιστοσελίδα του Ναού μας όπως και του Πολιού και Πολυσέβαστου Γέροντος Δωροθέου Καθηγουμένου της Ι.Μονής.

Αργότερα ανηφορήσαμε προς την Ι.Μονή Ζωοδόχου Πηγής (Αγία) και προσκυνήσαμε την Θαυματουργό Εικόνα της  Παναγίας και τα λείψανα των Αγίων Μηνά,Φεβρωνίας και Στεφάνου του Πρωτομάρτυρος. Αναχωρήσαμε φορτωμένοι ευλογίες και δύναμη από το νησί  έχοντας γεμίσει τις πνευματικές μας μπαταρίες για την έναρξη της Νέας Κατηχητικής και Ποιμαντικής Χρονιάς.