Αρχική » Ενοριακά Νέα

Πραγματοποιήσαμε με τη Χάρη του Θεού και την μεσιτεία της Κυρίας Θεοτόκου  από 23 έως 27 Σεπτεμβρίου 2013 ,το εδώ και χρόνια καθιερωμένο Προσκύνημα μας στο Περιβόλι της Παναγίας ,το Άγιον Όρος όπου προσκυνήσαμε στα Ιερά Σκηνώματα της Πίστεως μας Θαυματουργά Εικονίσματα και  Άγια Λείψανα ενώ ο λόγος και η παρουσία  των Αγιορειτών Πατέρων  ως δρόσος Αερμών  ανακούφισε και παρηγόρησε τις ψυχές μας Την μικρή μας συντροφιά αποτελούσαν ο Αιδ.π.Ιωάννης Κόλλιας Κληρικός της Ι.Μητροπόλεως Περιστερίου,ο Ανδρέας και ο Μάριος ενω στην  παρέα μας προστέθηκαν και οι, π.Χρήστος απο την Ι.Μητρόπολη Καστορίας και ο π.Κων/νος απο την Ι.Μητρόπολη Κιλκισίου.

Προσκυνήσαμε  στην Σκήτη του Αγίου Ανδρέου, στο Πρωτάτο,στις Ι.Μονές Κουτλουμουσίου, Παντοκράτορος, Σταυρινικήτα, Ιβήρων, Καρακάλου, Φιλοθέου,Μεγίστης Λαύρας,Βατοπεδίου, Ζωγράφου,Χιλανδαρίου, Εσφιγμένου,  Κωσταμονίτου, Ξηροποτάμου,Ξενοφώντος και στην Σκήτη του Τιμίου Προδρόμου. Με ιδιαίτερη χαρά δεχθήκαμε την πρόσκληση εκ μέρους του Καθηγουμένου της Ι.Μονής Ξενοφώντος Αρχιμ.π.Αλεξίου για την συμμετοχή μας στην Αγρυπνία για την Εορτή της Παγκοσμίου Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού και στο Συλλείτουργο  που τελέσθηκε κατά την διάρκεια του οποίου έγινε και η Ακολουθία του Μεγάλου Αγγελικού Σχήματος σε Αδελφό της Μονής. Κατόπιν ακολούθησε επίσημη Τράπεζα, η τελετή της Υψώσεως της Παναγίας και ο Πολυχρονισμός του Καθηγουμένου.

Στιγμές ξεχωριστές, ευλογημένες, συγκινητικές και μοναδικές για εμάς  που προσπαθούμε έστω για λίγο να ζήσουμε μακριά από τον κόσμο και να βιώσουμε τον χώρο αυτό ως κατοικία ψυχής και τόπο Προσευχής.