Αρχική » Ενοριακά Νέα

Έφθασε και πάλι ο ευλογημένος Δεκαπενταύγουστος και για την Ενοριακή μας Κοινότητα μετά την Λατρευτική πορεία που προσπαθήσαμε να βιώσουμε με την καθημερινή Θ.Λειτουργία,τις Παρακλήσεις,την Εξομολόγηση,την Ελεημοσύνη με αποκορύφωμα την Πανηγυρική Θ.Λειτουργία της Θεομητορικής Εορτής της Κοιμήσεως.

Την παραμονή το απόγευμα τελέσαμε τον Μεγάλο Εσπερινό και την αρτοκλασία ενώ ανήμερα τον Όρθρο, τη Θ.Λειτουργία και τα Εγκώμια ενώπιον του Ιερού Επιταφίου. Στο τέλος της Θ.Λειτουργίας ευχαριστήσαμε όσους συνοδοιπόρησαν  κατά το Ιερό Δεκαπενταλείτουργο, τις Οικογένειες που συνέβαλαν στον στολισμό του Επιταφίου και συμμετείχαν στην ομαδική αρτοκλασία καθώς και τις Κυρίες που προσέφεραν για τον ευπρεπισμό του Ναού με νέα καλύμματα καθώς και την Κυρία που ανέλαβε το ράψιμο τους.

Άξιο υπογραμμίσεως είναι ότι κατά την διανομή του Αντιδώρου πολλοί Ενορίτες δεν αναχωρούσαν αμέσως από τον Ναό αλλά παρέμεναν στον αύλειο χώρο ακροώμενοι την Παράκληση της Παναγίας που έψαλαν οι Ιεροψάλτες μας. Αργότερα στο Αρχονταρίκι αφού ευχηθήκαμε στους εορτάζοντες απολαύσαμε τα κεράσματα τους.