Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Σύμφωνα με την διήγηση των Ευαγγελιστών ο Ιησούς πήρε τον Πέτρο , τον Ιωάννη και τον Ιάκωβο και πήγε στο όρος Θαβώρ για να προσευχηθεί. Ξαφνικά οι μαθητές Του είδαν τον Χριστό να λάμπει στο πρόσωπο σαν τον ήλιο και τα ενδύματά σου λευκά σαν το χιόνι. Δίπλα στον Χριστό συνομιλούσαν ο Μωυσής και ο προφήτης Ηλίας. Τότε ο Πέτρος κάποια στιγμή παίρνει θάρρος και προτείνει στον Ιησού να κάνουν τρείς σκηνές μια για τον Ίδιο, μία για τον Μωυσή και μία για τον τον προφήτη Ηλία μη ξέροντας τι λέει. Λέγοντας αυτά ξαφνικά τους κάλυψε τους μαθητές μια φωτεινή νεφέλη και φοβήθηκαν. Τότε ακούστηκε μια φωνή που έλεγε « Αυτός είναι ο Υιός μου ο Αγαπητός Αυτόν να ακούετε». Οι μαθητές συγκλονισμένοι και τρομαγμένοι ήταν κατά γης. Μετά από λίγο βλέπουν τον Ιησού όπως τον γνώριζαν και τον ζούσαν στην καθημερινότητα τους μόνο του. Καταβαίνοντας το βουνό είπε στους μαθητές του Ιησούς να μην πουν τίποτα μέχρι να λάβουν χώρα τα Πάθη  και η Ανάσταση Του.

Το περιστατικό αυτό της Θεοφάνειας της Αγίας Τριάδος [α) Η φωνή του Πατρός, β) Ο Ιησούς Χριστός εν δόξη, γ) η Νεφέλη το Άγιο Πνεύμα] , έγινε την περίοδο πριν συλληφθεί ο Χριστός για να σταυρωθεί. Τα γεγονότα που θα ακολουθούσαν θα ήταν συγκλονιστικά, η πίστη των μαθητών θα κλονιζόταν, έπρεπε προκαταβολικά να τους αποκαλύψει προετοιμάζοντας τους ,ότι ενώ θα τον βλέπουν να πεθαίνει στον Σταυρό να μην ξεριζωθεί η ελπίδα τους για την μελλοντική εκ νεκρών ανάσταση. Εξάλλου η παρουσία τόσο του προφήτη Ηλία όσο και του Μωυσή αποδεικνύουν περίτρανα ότι ο Ιησούς Χριστός  είναι ο Κύριος της ζωής και του Θανάτου αφενός και αφετέρου αποτελεί την πιο χαρακτηριστική απόδειξη ότι ο Νόμος της Παλαιάς Διαθήκης και το κήρυγμα των προφητών οδηγούν στον Ιησού Χριστό ως Σωτήρα και λυτρωτή της ανθρωπότητας από την αμαρτία την φθορά και τον θάνατο.

Αποκαλύφθηκε λοιπόν ένα η Δόξα του Θεού κατά το μέτρο του δυνατού στα όρια των μαθητών δείχνοντας σε όλους εμάς στον λαό του Θεού στην Εκκλησία, την υπόσχεση για κάθε πιστό χριστιανό  της μετοχής στην θεία δόξα του Θεού. Με μια βασική προϋπόθεση όμως…..   Αυτόν να ακούετε. Η τήρηση του θελήματος του Θεού στην ζωή μας είναι ο ασφαλής οδηγός προς την αγιότητα και την θέωση. Όπως μας λέει και ο Άγιος Λουκάς αρχιεπίσκοπος Κριμαίας «Η απιστία μεταξύ των λαών έλαβε ανησυχητικές διαστάσεις και το φως του Χριστού επισκιάστηκε από το σκοτεινό νέφος της αθεΐας. Σήμερα πιο συχνά από ποτέ ενθυμούμαστε το φοβερό λόγο του Χριστού:Πλην ο Υιός του ανθρώπου ελθών άρα ευρήσει την πίστιν επί της γης;» (Λκ. 18, 8). » γι αυτό πρέπει να έχουμε τον νου μας να μην πλανηθούμε από τα ψεύτικα φώτα της αμαρτίας των παθών και της απατηλής δόξας, προδίδοντας αξίες ιδανικά για μάταιες απολαύσεις που έχουν όλες μα όλες ημερομηνία λήξης.

Κλείνουμε με την  δέηση ο Χριστός να φωτίζει την ζωή μας για να τηρούμε το θέλημα του θεού παντού και πάντοτε .. Λάμψον και ημίν τοις αμαρτωλοίς,το φως Σου το αΐδιον, πρεσβείες της Θεοτόκου, Φωτοδότα δόξα σοι.

Δημήτριος Τζαφέρης

Θεολόγος