Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

«Δέν νοεῖται καί δέν μπορεῖ νά σταθεῖ ἡ Ἐκκλησία χωρίς τήν Παναγία Μητέρα τοῦ Σωτῆρος Χριστοῦ.Ἡ Ὑπεραγία Θεοτόκος εἶναι ἡ Ἐκκλησία καί ἡ Ἐκκλησία εἶναι ἡ Ὑπεραγία Θεοτόκος. Ὅταν πεῖ κανείς τό «Θεοτόκος» συμπεριλαμβάνει σ’αὐτό ὅλη τήν ἔννοια τῆς Ἐκκλησίας, γιατί διά τοῦ ὀνόματος τούτου καί στό πρόσωπο τῆς ἀειπαρθένου Μαρίας ἐκφράζεται ὅλο τό θεῖο μυστήριο τοῦ προσώπου τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ. Ἡ Πλατυτέρα, ζωγραφουμένη στό ἠμιθόλιο τῆς κόγχης τοῦ ἱεροῦ Βήματος μετά τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ, αὐτό ἀκριβῶς συμβολίζει, τήν Ἐκκλησία, δηλαδή, μετά τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ εἰς τό μέσον αὐτῆς...Καί ἡ Ὁδηγήτρια εἶναι ἡ ἐπίγεια Ἐκκλησία, πού ὁδηγεῖ ὅλους τούς ἀνθρώπους νά τούς συνενώσει σέ Σῶμα Χριστοῦ.»

Μητροπολίτης Κοζάνης Διονύσιος Ψαριανός