Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Κυριακή σήμερα , ημέρα του Κυρίου,  αλλά και η μνήμη μιας μεγάλης Μάρτυρος της Εκκλησίας μας της ομώνυμης με την σημερινή ημέρα, της Αγίας Κυριακής. Ας γνωρίσουμε σύντομα την Αγία Μάρτυρα Κυριακή που γιορτάζουμε σήμερα και μετά να μοιρασθούμε κάποιες σκέψεις για την Ημέρα του Κυρίου . Η Αγία Κυριακή γεννήθηκε από ευσεβείς Χριστιανούς γονείς οι οποίοι της έδωσαν κατά το δυνατόν την Χριστιανική ανατροφή.

Τα χρόνια εκείνα ήταν τα χρόνια των φοβερών διωγμών που μάστιζαν κυριολεκτικά την Εκκλησία του Χριστού. Τότε η νεαρή Κυριακή οδηγήθηκε μπροστά στο βήμα του ειδωλολάτρη αυτοκράτορα και πρώτα με κολακείες και υποσχέσεις  ύστερα με ύβρεις και απειλές πιέστηκε να αρνηθεί την Πίστη της στον Εσταυρωμένο.Η απάντηση της βέβαια ήταν αρνητική .«Όχι δεν προσκυνώ τα άψυχα είδωλα και δεν αρνούμαι την Πίστη μου στον Χριστό».Τα λόγια  αυτά, της έδωσαν το στεφάνι του Μαρτυρίου αφού το αίμα της έρευσε από την τομή του ξίφους και η ψυχή της πέταξε στην αγκαλιά του νυμφίου της Ιησού. Ας πάμε τώρα από την Μάρτυρα Κυριακή στην ημέρα της Κυριακής.

Θα έχετε σίγουρα προσέξει ότι κάθε Δευτέρα πρωί η πρώτη είδηση του ραδιοφώνου κ της τηλεόρασης είναι πόσοι άνθρωποι σκοτώθηκαν και τραυματίστηκαν στους δρόμους, το Σαββατοκύριακο που πέρασε.  Πότε 10, πότε 20, πότε 30 οι σκοτωμένοι στα τροχαία δυστυχήματα και άλλοι τόσοι οι τραυματισμένοι .

Και όλοι αυτοί, τις περισσότερες φορές είναι νέοι άνθρωποι, που γυρίζουν τις νυχτερινές ώρες από κέντρα, από φαγοπότια, από ξεφαντώματα. Τα δελτία όμως των μέσων μαζικής ενημέρωσης δεν μας αναφέρουν μια άλλη κατηγορία δυστυχημάτων που είναι τα θύματα της πολύπλευρης αμαρτίας, των ναρκωτικών, της διαφθοράς και της βίας.

Οι στατιστικές αυτές είναι θλιβερές όχι μόνο για κείνους που χάνονται και τις οικογένειες τους, αλλά και για ολόκληρο το έθνος, γιατί έχουν αντίκτυπο στο δημογραφικό μας πρόβλημα που είναι κάτι πολύ σοβαρό.Και βέβαια όλα αυτά δείχνουν πως ο ελληνικός Λαός περνά τα Σαββατοκύριακα και τις γιορτές Του. Θα θυμάστε οι μεγαλύτεροι ότι η Κυριακή παλαιότερα ήταν ιερή και απαραβίαστη ημέρα.

Ήταν η ημέρα Κυρίου η ημέρα της Ανάστασης Του Χριστού. Η πρώτη εκκλησία καθιέρωσε κατ΄ αυτήν την Κυριακάτικη Θ. Λειτουργία και η παγκόσμια Χριστιανική Συνείδηση την καθιέρωσε επίσημη αργία και ανάπαυση. Στην ελληνορθόδοξη Παράδοση η Κυριακή ήταν πάντα Ιερή και Πολιτισμένη ημέρα. Στο πρόγραμμα της είχε τον εκκλησιασμό το καινούργιο φόρεμα, το γιορτινό τραπέζι, τις επισκέψεις, την χαρά του Γάμου και της Βάπτισης κ.α. Στην εποχή μας όμως που όλα ξεγυμνώνονται η Κυριακή έγινε ανίερη, βάρβαρη και επικίνδυνη. Τα Σαββατοκύριακα άλλοι ξημερώνονται σε διάφορα κέντρα, άλλοι δέρνονται στα γήπεδα, άλλοι σκοτώνονται σε τροχούς και άλλα στέκια των θορύβων και της αμαρτίας, και γενικά ξεχνούν την Ιερότητα της Κυριακής και χάνουν το πνευματικό της περιεχόμενο.

Η Θ. Λειτουργία της Κυριακής που ξεκουράζει και τροφοδοτεί κυριολεκτικά τον χριστιανό έτσι ώστε να συνεχίσει τον αγώνα του κατά την εβδομάδα που ανοίγεται από την άλλη ημέρα δυστυχώς ελκύει μόνον λίγους. Εκτός βέβαια εάν συμπτωματικά κάποιο μνημόσυνο η κάποιο Μυστήριο φέρει κάποιος στον οίκο του Θεού, την Εκκλησία, μόνο και μόνο για την όποια κοινωνική υποχρέωση έχουν. Είναι λυπηρό το φαινόμενο η Κυριακάτικη καμπάνα να καλεί όχι μία αλλά τρεις φορές τα παιδιά του Θεού-Πατέρα, να έλθουν να αποδώσουν λατρεία σε κείνον, και αυτά αδιάφορα και περιφρονητικά να μην ανταποκρίνονται και να προτιμούν τον πρωινό καφέ στο καφενείο, την ετοιμασία του μεσημεριανού φαγητού, την εκδρομή, ακόμα και την εργασία.

Ευχή και προσευχή μας λοιπόν ας είναι αγαπητοί μου να προσπαθήσουμε να κάνουμε μία καινούργια αρχή. Σιγά- Σιγά. Να ζήσουμε την Ιερότητα της Κυριακής της ημέρας του Κυρίου και τότε να είμαστε σίγουροι ότι όλη η εβδομάδα όλος ο μήνας, όλος ο χρόνος θα γίνουν μια Αναστάσεως Ημέρα και θα κυλούν κάτω από το βλέμμα το στοργικό του Θεού ο οποίος θα ευλογεί την μικρή μας αυτή προσπάθεια που θα μας ανταποδίδει όχι μόνο τα εγκόσμια αλλά και τα υπερκόσμια αγαθά Του.