Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Οι ημέρες που ζούμε χαρακτηρίζονται από μία τάση άρνησης και ισοπέδωσης των πάντων, από αμφισβήτηση των ηθικών αξιών από την κυριαρχία του ψεύδους, της πλεονεξίας και του εύκολου κέρδους, ενώ ο άνεμος της απιστίας και της περιφρόνησης του Θεού, σαρώνει στο πέρασμα Του όσες ψυχές δεν έχουν ισχυρές βάσεις και πνευματικές αντιστάσεις για να μην παρασυρθούν.

Οι Σοφοί και οι άνθρωποι των γραμμάτων και της διανόησης, προσπαθούν με λογικά επιχειρήματα να αποδείξουν ότι ο άνθρωπος είναι εκείνος που μπαίνει στο τιμόνι του σύμπαντος με σκοπό να το οδηγήσει όσο γίνεται πιο ψηλά, οι επιστήμονες με εμπιστοσύνη στα χέρια τους επιμένουν να αντικαταστήσουν τον δημιουργό και να συμπληρώσουν το έργο του Θεού λες και δεν είναι <<καλό λίαν>>, οι Τεχνοκράτες με πίστη στην Τεχνολογική εξέλιξη είναι σε θέση όπως διατείνονται να λύσουν όλα τα προβλήματα του ανθρώπου και να τον κάνουν να ζει σε μία κοινωνία ευημερίας προόδου και πολιτισμού. Όλη αυτή η κατάσταση την οποία βιώνουμε όλοι μας καθημερινά, μας θυμίζει τους κατοίκους της Βαβέλ οι οποίοι με έπαρση, αλαζονεία και εγωισμό θέλησαν να κατασκευάσουν έναν πύργο ο οποίος θα έφτανε μέχρι τον ουρανό…Η ιστορία λοιπόν επαναλαμβάνεται και μάλιστα το εγχείρημα αυτό είναι πιο τολμηρό στις ημέρες μας διότι οι άνθρωποι επιστρατεύουν όλες τους τις δυνάμεις (το μυαλό, την γνώση, την επιστήμη, την εξέλιξη, την τεχνολογία) να φθάσουν και να κατανοήσουν με αυτές τον Θεό με σκοπό όχι να τον αναγνωρίσουν αλλά να τον απορρίψουν «ως μη» υπάρχοντα.

Όμως ο Θεός είναι μυστήριο βαθύ και ανεξερεύνητο, το οποίο το ανθρώπινο μυαλό είναι αδύνατο να κατανοήσει. Εμείς κι αν ακόμη δεν μπορούμε να ενοήσουμε το Μυστήριο Του Θεού, αισθανόμαστε τον Θεό μέσα μας και τον βλέπουμε στα έργα του γύρω μας, και τον νοιώθουμε επάνω μας ως Παντεπόπτη και Παντοκράτορα. Οι Πρωτόπλαστοι, οι Προφήτες οι δίκαιοι οι Πατριάρχες άκουσαν την φωνή του Θεού και μίλησαν μαζί τους, μα το πρόσωπο Του δεν το είδαν. Στον Ιορδάνη ποταμό όμως όταν βαπτιζόταν ο Ιησούς Χριστός, ο Θεός «εφανερώθη εν σαρκί» αποκαλύφθηκε η Αγία Τριάδα ο Πατέρας μιλούσε από Τον Ουρανό ο Υιός βαπτιζότανε στον ποταμό και το Αγ. Πνεύμα κατέβαινε με μορφή περιστεριού. Τότε όπως λέει το Τροπάριο «η της Τριάδος εφανερώθη προσκύνησις» φανερώθηκε ο αληθινός Θεός και μάθαμε έτσι να προσκυνούμε την Αγία Τριάδα. Αν δεν ερχόταν ο Χριστός  να μας διδάξει την αληθινή γνώση του Θεού, εμείς δεν θα μπορούσαμε να ξέρουμε για τον Τρισυπόστατον Θεό, Τον Πατέρα Τον Υιό και Το Αγ. Πνεύμα. «Εκείνος εξηγήσατο» δηλ. ο Χριστός μας είπε και για το Μυστήριο της Αγ. Τριάδος το οποίο πιστεύουμε και προσκυνούμε όχι λογικά με το μυαλό, αλλά με  πίστη, όπως μας δίδαξε Εκείνος και οι Απόστολοι Του. Ας δούμε κλείνοντας μία αντίθεση. Στην Βαβέλ επειδή οι άνθρωποι προσπάθησαν να προσεγγίσουν τον Θεό με λογικά μέσα, απέτυχαν και επήλθε η σύγχυσης των γλωσσών, την ημέρα της Πεντηκοστής που οι Απόστολοι περίμεναν με πίστη, ταπείνωση και ευλάβεια τον ερχομό του Παρακλήτου Πνεύματος, οι πύρινες γλώσσες τους γέμισαν από την ζωοποιό χάρι Του και από τότε παραμένει στην Εκκλησία και διοχετεύεται στους πιστούς μέσα από τα Ιερά Μυστήρια. Αν θέλουμε λοιπόν μα λάβουμε την γεύση και την γνώση του Θεού, ας πάρουμε στην ψυχή μας το Αγ. Πνεύμα κι ας το έχουμε εντός μας πηγή και δύναμη και θείο φωτισμό για ένα βίο εδώ στην γη αγαθό, και για μια ζωή στον ουρανό αιώνια. Αμήν.