Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Μεγάλη Τετάρτη μετά την Ακολουθία του Μυστικού Δείπνου στις 9.15 μ.μ  θα τελεσθεί η Τελετή του Νιπτήρος κατά την διάρκεια της οποίας ο Ιερέας θα πλύνει συμβολικά τα πόδια 12 Νέων του Ι.Βήματος σε αναπαράσταση της πράξεως βαθιάς Ταπεινώσεως που έκανε ο «ταπεινούμενος δι' ευσπλαχνίαν» Δεσπότης μας Ιησούς πρίν απο την παράδοση του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας ,δίνοντας μας μάθηματα  αγάπης, αλληλεγγύης, ταπείνωσης και φιλαδελφίας.

Πρόκεται για μιά σπάνια τελετή που τελείται κυρίως στα Ιεροσόλυμα και στην Πάτμο και που αξίζει να την ζήσουμε συμπροσευχόμενοι ως ένα απο τα Λατρευτικά Κατανυκτικά  δρώμενα της Μεγάλης Εβδομάδος.