Αρχική » Ενοριακά Νέα

Μας αξίωσε η Κυρία Θεοτόκος για μια ακόμη φορά να Της αφιερώσουμε ένα μικρό μέρος από την νυκτερινή μας ανάπαυση και να τελέσουμε την εδώ και χρόνια Αγρυπνία του Ακαθίστου Ύμνου την Παρασκευή 19 Απριλίου 2013.Η εξάωρη περίπου Ακολουθία ξεκίνησε πρίν τις 7.30 μ.μ και περιελάμβανε το Μικρό Απόδειπνο, τον Όρθρο με τον Ακάθιστο Ύμνο, την χρίση των πιστών με Μύρο της Παναγίας Ρίζα του Ιεσσαί ,την Θ.Λειτουργία και την ευλογία του Κολλύβου. Μάλιστα η Τέταρτη Στάση ειπώθηκε εντός του Ιερού Βήματος και ενώπιον της Εικόνος της Παναγίας της Γεροντίσσης η οποία αποτελεί σημείο αναφοράς και αφορμή εκδήλωσης  των αισθημάτων Θεοτοκοφιλίας όλων. Μετά την Λατρευτική Σύναξη ακολούθησε λαδερή Τράπεζα στο Αρχονταρίκι μας όπου  απολαύσαμε τα όσα η αγάπη των Κυριών του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» μας προσέφερε.