Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Τέταρτη Κυριακή των Νηστειών (14-4-13)επιλέξαμε για να επισκεφθούμε την γενέτειρα του Οσίου Σεραφείμ ο οποίος ανήκει στο Τοπικό Βοιωτικό Αγιολόγιο,το Ζέλι Λοκρίδος όπου ο Άγιος έζησε τα παιδικά και νεανικά του χρόνια. Στον Ομώνυμο Ναό της Ενορίας τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός  και ο Ιεροκήρυξ της Ι.Μητροπόλεως Φθιώτιδος Αρχιμ.π.Δημήτριος Ζελιαναίος μας υποδέχθηκε με θερμή αγάπη και λόγους φιλάδελφους,αναφερόμενος στο Πρόσωπο του Οσίου,αλλά και στην πνευματική Περίοδο πoυ διανύουμε δίνοντας μας αφορμές ανασυντάξεως των δυνάμεων μας εν όψει της Μεγαλοβδομάδος που έρχεται.

Αφου προσκυνήσαμε το τεμάχιο από τα λείψανα του Οσίου φιλοξενηθήκαμε στο Ενοριακό Κέντρο του Ναού όπου μας περίμενε η ευχάριστη έκπληξη του να δούμε και να προσκυνήσουμε μια ωραιότατη εικόνα του Οσιομάρτυρος Νικολάου που φυλάσσεται στο εικονοφυλάκιο του Ναού μαζί με άλλες παλαιές εικόνες και κειμήλια. Αφου είδαμε το σημείο που βρισκόταν το Πατρικό σπίτι του Οσίου μεταβήκαμε στην Ι.Μ Αγ.Αναργύρων Αταλάντης με σκοπό να προσκυνήσουμε την Θαυματουργό Εικόνα των Θεραπόντων Ιατρών ,των ψυχών και των σωμάτων. Η αναφορά στα θαύματα των Αγίων από την εντεταλμένη Μοναχή  μας στήριξε και μας βοήθησε στο να νοιώσουμε πολύ κοντά μας τους Αγίους και να ζητήσουμε την ιαματική τους Χάρη.