Υπάρχει  καί ή άποψη ότι στά μοναστήρια πηγαίνουν όσοι,άνδρες καί γυναίκες, είναι αποτυχημένοι, απογοητευμένοι,ανίκανοι καί εκεί περνούν νωχελικά τήν ζωή τους, χωρίς καμιά προσφορά στους αλλους.Μεγάλο λάθος. Τήν ισάγγελη ζωή του μονάχου άκολουθούν οί λίγοι, οί εκλεκτοί, πού μέσα τους έχει άνάψει αυτή τήν θεϊκή φλόγα τό Πνεύμα τό  Άγιον. Ζούν πάντοτε σέ πνευματική εγρήγορση. Στε­ρούνται θεληματικά στήν ζωή τους όλα όσα οί άλλοι άνθρωποι δεν μπορούν νά στερηθούν, δεμένοι μέ αυτά, ώστε νά θεωρούν τήν στέ­ρηση αυτή ακατόρθωτη. Ιδού ή υπέρβαση, τό μεγαλείο τών μοναχών.

Τρίπτυχο της μοναστηριακής ζωής, αγνότητα, ακτημοσύνη, υπακοή.Βουνό γιά τούς άλλους, βατή οδός γι' αυτούς. Βατή, όχι όμως εύκολη. Χρειάζεται αγώνας, άσκηση καί προσευχή. Πρέπει νά ζήσει κάποιος. έστω λίγες ημέρες, σέ μοναστήρια, ιδίως εκείνα του Αγίου Όρους, νά παρακολουθήσει άπό κοντά τήν ζωή τους. Διακονήματα, μελέτη, νηστεία, προσευχή, ιερές ακολουθίες. Βιώνουν κατά Χριστόν. Είναι ανεύθυνα καί κακόβουλα όσα υποστηρίζονται άπό άντίθετους προς τόν μοναχικόν βίον και τήν χριστιανική θρησκεία καί μάλιστα εν γνώσει τής αναληθείας τους.

Στο μοναχικό βίο δέν καταφεύγουν απελπισμένοι καί αποτυχη­μένοι,αλλά προσέρχονται άνθρωποι καί τής αρετής καί τών ικανο­τήτων. Άπό τήν αρχή του μοναχισμού, ευσεβείς άνθρωποι, ικανότατοι καί μορφωμένοι, μετέτρεψαν τήν έρημο σέ πνευματικό περιβόλι καί αυτοί έγιναν μυρίπνοα άνθη. Έδίδαξαν, ένουθέτησαν, συνέγραψαν. Αυτή ή ποιότητα των μοναχών, διέδραμε όλους τούς αιώνες, μέχρι σήμερα. Καί τό σήμερα μπορούμε νά τό ελέγξουμε καί διαπιστώνουμε ότι στά μοναστήρια μας, υπάρχουν ικανοί άνθρω­ποι, άπό επιτυχημένους επαγγελματίες, ακόμη καί άπό άνθρώπους της Τέχνης. Άπό πολλούς επιστήμονες, άνδρες καί γυναίκες. Άνθρώ­πους πού άφησαν υψηλές θέσεις στήν Δικαιοσύνη, στον Στρατό, στήν Ιατρική, στο Δημόσιο. Αλλά βασικά άπό αγνές ψυχές.

Καί τί δέν έχουν προσφέρει οί μοναχοί άπανταχού τής Δεσποτείας Κυρίου καί ειδικώς στήν Πατρίδα μας! Πάντοτε τά μοναστήρια ήσαν καί είναι άνοιχτά γιά βοήθεια σέ όσους έχουν άνάγκη καί σέ όσους ζη­τούν παρηγοριά. Εξορμήσεις τών μοναχών στις γύρω περιοχές γιά νά σπείρουν τόν λόγον του Θεού. Συγγραφή βιβλίων. Μοναχοί ιατροί προσφέρουν ιατρική φροντίδα σέ κοντινούς πληθυσμούς. ’Έργα Αρχαίων Έλλήνων φιλοσόφων διέσωσαν μοναχοί. Τήν ελληνική γλώσσα καί τήν φλόγα γιά τήν λευτεριά διέσωσαν καί άναψαν κλη­ρικοί καί καλόγεροι, κατά τήν διάρκεια τής τουρκοκρατίας. Πολέμη­σαν μέ τό τουφέκι στο χέρι. Διέσωσαν καί διατηρούν πολύτιμα κειμήλια. Πρό παντός μέ τις συνεχείς καί θερμές προσευχές τους, επισύρουν τό έλεος καί τήν εύλογία του Θεού για όλους μας.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΣΟΥΛΑΣ