Αρχική » Ενοριακά Νέα

Aφοῦ ἐξαντλήθηκε ἡ πρώτη ἔκδοση (2006) τοῦ Παρακλητικοῦ Κανόνα καὶ τοῦ Βίου στὴ δημοτική τοῦ Ἁγίου Ὁσιομάρτυρος Νικολάου τοῦ ἐν Βουνένοις ἡ ὁποία πραγματοποιήθηκε μὲ τὴν Χάρι τοῦ Θεοῦ καὶ τῇ ἀρωγῇ τοῦ ἐγκωμιαζομένου Ἀθλοφόρου τῆς Πίστεώς μας, προβαίνουμε στὴν ἐπανέκδοσή του μὲ ἀρκετὲς βελτιώσεις καὶ τὴν παράθεση ἐπιπλέον τριῶν εὐχῶν, μιᾶς ποίημα τοῦ Ὑμνογράφου τῆς ΜτΧΕ Μακαριστοῦ Μοναχοῦ Γερασίμου τοῦ Μικραγιαναννίτου καὶ δύο ποίημα τῆς Ὁσιωτ. Καθηγουμένης τῆς Ἱ.Μ Ἁγίου Ἰεροθέου Μεγάρων Γεροντίσσης Ἰσιδώρας καθὼς καὶ πολλῶν εἰκόνων τοῦ Ἁγίου καὶ φωτογραφιῶν ποὺ ἀφοροῦν στὸνφερώνυμο Ναό μας.

Εὐχαριστοῦμε τὸν Πολυσέβαστο Καθηγούμενο τῆς Ἱ.Μ Ἁγίου Νικολάου Ἄνδρου Γέροντα Ἀρχιμ. π. Δωρόθεο γιὰ τὴν εὐλογία ποὺ μᾶς ἔδωσε γιὰ νὰ συμπεριλάβουμε στὴν ἔκδοσή μας τὶς εὐχὲς ποὺ μὲ τὴν δική του φροντίδα συνέγραψαν οἱ Ὑμνογράφοι καθὼς καὶ τὰ Πρωτογράμματα ποὺ ὁ ἴδιος φιλοτέχνησε καὶ ποὺ κοσμοῦν τὴν παροῦσα ἔκδοση.

Εὐχαριστοῦμε ἐπίσης τοὺς φιλάγιους πιστοὺς γιὰ τὴν ἀγάπη μὲ τὴν ὁποία περιέβαλαν τὴν ἁγιόφιλο αὐτὴ ἐργασία εὐχόμενοι κάθε προσωπικὴ καὶ οἰκογενειακὴ Εὐλογία.

Εὐχαριστοῦμε τὴν κ.Μαρία Δημητρίου γιὰ τὴν ἀνάληψη τῆς δαπάνης τῆς παρούσης ἐκδόσεως εἰς μνήμην τῶν Γονέων της Σωτηρίου καὶ Ἀθηνᾶς καὶ τοῦ Ἀδελφοῦ της Στυλιανοῦ. Εὐχόμαστε, οἱ Κεκοιμημένοι της νὰ ἀναπαύονται ἐν Χώρα Ζώντων καὶ στὴν ἴδια ὑγεία τὴν κατ’ ἄμφω.

Προσφέρουμε τὴν Ἔκδοση αὐτὴ ὡς εὐῶδες θυμίαμα πρὸς τὸν ἐν Ὁσίοις Ὅσιον καὶ ἐν Μάρτυσι Θαυμαστὸν Νικόλαον, ἐπικαλούμενοι τὶς πρεσβεῖες καὶ τὴν Προστασία Του.

Τὸ Ἐκκλησιαστικὸ Συμβούλιο