Οσο αργείς νά εξομολογηθής, τόσο χειροτερεύει ή κατάστασίς σου, τόσο περιπλέκονται τά δεσμά τής αμαρ­τίας καί τόσο δυσκολώτερος γίνεται ό απολογισμός.Πόσο γαληνεύει ή καρδιά μας μετά άπό μία αληθινή εξομολόγηση.

Στήν εξομολόγησι νά μήν αποκρύψης τίποτε. Ν’ άποκαλύψης όλες σου τις σκοτεινές πράξεις στον πνευμα­τικό, όσο κι αν αυτό στο παρουσιάζει ό διάβολος οδυ­νηρό, προσβλητικό καί ταπεινωτικό. Διαφορετικά οί πληγές τής ψυχής θά παραμείνουν αθεράπευτες, θά πο­νούν καί θά υποσκάπτουν τήν πνευματική υγεία. Ο ιερεύς είναι ό πνευματικός γιατρός. Δείξε του τά τραύ­ματά σου χωρίς εντροπή. Είναι ό πνευματικός σου πα­τέρας καί σέ αγαπά περισσότερο άπό τούς γονείς, τον πατέρα καί τήν μητέρα σου, διότι ή αγάπη του Χρί­στου είναι πάνω άπό τήν σαρκική καί φυσική άγάπη. Αυτός θά δώση λόγο στον Θεό γιά σένα. . . Προσευχή­σου νά σου αποκαλυφθούν τ’ αμαρτήματά σου, διότι ένώ είμεθα μεγάλοι αμαρτωλοί, δεν εννοούμε τήν κατάσταση μας.

Άγιος Ιωάννης της Κρονστάνδης