Όταν ή καρδιά σου ταραχθή από τά πάθη καί ή γλώσσα σου προφέρει λόγια ανάρμοστα καί εχθρικά, αμέσως λύγισε τά γόνατα καί εξομολογήσου τό αμάρτη­μά σου.

Τί είναι τά αμαρτήματά σου μπροστά στήν απέραντη ευσπλαγχνία του Θεού; Ό φιλάνθρωπος Κύριος τά συγχωρεί, όταν ειλικρινά μεταμεληθής. . .

Εξομο­λογήθηκα στον Κύριο τά αμαρτήματά μου καί έσβησαν. Αναστέναξα μέ συντετριμμένο τό πνεύμα καί εξαφα­νίσθηκαν. Όπως ήλθαν έτσι καί έφυγαν. Χίμαιρες, χί­μαιρες είναι οί αμαρτίες. Παραλογισμοί καί άνοησίες. Πάρε απόφασι νά διορθωθείς καί ό Κύριος θά σέ καθαρίση μέ τήν έξομολόγησι καί τήν θ. Κοινωνία.

Μετά τήν πτώσι δίδεται στόν άνθρωπο μεγαλυτέρα θεία Χά­ρις. Πόσο θαυμαστή είναι, Κύριε, ή αγαθότης Σου! Πό­σο άντίθετη στό μίσος του διαβόλου!

Άγιος Ιωάννης της Κρονστάνδης