Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Χριστούγεννα

Ἡ μητρόπολη τῶν ἑορτῶν. Ἡ εὐλογημένη ἀρχή μ ο ν α δ ι κ ῶ ν κ α ί  ἀνεπανάληπτων στήν ἱστορία τοῦ κόσμου γεγονότων. Ὁ ἅγιος Γρηγόριος ὁ Θεολόγος, βαθύς μελετητής τοῦ Μυστηρίου τῆς Θείας Ἐνανθρωπήσεως,πιστός δέ καί εὐλαβής λάτρης τοῦ γεννηθέντος Σωτῆρος, ἐπιγραμματικά ἐκφράζει τό ἀσύλληπτο μεγαλεῖο, τό ὕψος καί βάθος τοῦ Μυστηρίου τῆς Θείας Ἐνσαρκώσεως ἀλλά καί τήν τιμή πού ἔγινε στό ἀνθρώπινο γένος μέ τό μοναδικό αὐτό γεγονός. Ἡ Γέννηση τοῦ Υἱοῦ τοῦ Θεοῦ εἶναι ἡ ὕψιστη ἐκδήλωση, ἡ συγκινητική ἔκφραση τῆς ἄπειρης ἀγάπης τοῦ Οὐράνιου Πατέρα πρός τό ἀνθρώπινο γένος. Εἶναι ἡ ἀδιάψευστη ἀπόδειξη ὅτι περιβάλλει μέ τήν Εὐδοκία του ἰδιαιτέρως τήν ἀνθρωπότητα καί προσωπικά τόν κάθε ἄνθρωπο.

Στήν προσπάθειά μας γιά ἀνάλυση ὁρισμένων ὕμνων ἀπό τό ἅγιο Δωδεκαήμερο σταθήκαμε ἰδιαιτέρως στό ὑπέροχο ἰδιόμελο «Τί σοί προσενέγκωμεν Χριστέ...». Σ’ αὐτό παρουσιάζονται τά δῶρα πού πρόσφερε ὁ κόσμος στό Σωτῆρα Χριστό κατά τή Γέννησή Του. Σέ ἀναπαράσταση δέ αὐτοῦ τοῦ ἰδιομέλου ὑπάρχει μία μεγάλη καί ὑπέροχητῆς Μονῆς Δοχειαρίου τοῦ Ἁγίου Ὄρους πού λέγεται: «Τί σοί προσενέγκωμεν, Χριστέ;». Αὐτή παρουσιάζει τά διάφορα κτίσματα τοῦ τεχθέντος Θείου Δημιουργοῦ, γύρω ἀπό τή φάτνη Του, νά Τοῦ προσφέρουν τά δῶρα τους. Καί ἔτσι ἀκριβῶς ἔγινε τότε, κατά τή Γέννηση τοῦ Σωτῆρος. Αὐτά τοῦ προσέφεραν ἐκεῖνοι, Ἄγγελοι καί ἄνθρωποι, λογικά καί ἄλογα κτίσματα. Ποιά θά εἶναι ἡ δική μας προσφορά τώρα στό Θεῖο Λυτρωτή; Νά τοῦ προσφέρουμε ὅ,τι μᾶς ζητάει. Τήν καρδιά μας καθαρή ἀπό τίς ἁμαρτίες μας. «Καρδίαν καθαράν... καρδίαν συντετριμμένην καί τεταπεινωμένην». Αὐτό εἶναι τό πλέον εὐχάριστο καί τερπνό δῶρο γιά τό Χριστό μας.

Περιτομή

Ἀντιπροσωπευτικό τροπάριο τῆς μεγάλης Δε σποτικῆς Ἑορτῆς τῆς κατά σάρκα Περιτομῆς τοῦ Κυρίου καί Θεοῦ καί Σωτῆρος ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ ἀποτελεῖ τό προσόμοιο «Φέρει Περιτομήν...» πού ψάλλεται στούς αἴνους τῆς ἑορτῆς. Στό τροπάριο αὐτό καταφαίνεται καί διδάσκεται τό νόημα τῆς ἑορτῆς. Ἡ συγκατάβαση δηλαδή καί ἡ μακροθυμία τοῦ πτωχεύσαντος καί νηπιάσαντος γιά ἐμᾶς τούς ἀνθρώπους Κυρίου, πού μᾶς ὁδηγεῖ καί ἐμπνέει τήν ταπείνωση καί τήν ἠθική καθαρότητα καί περιτομή τῆς ψυχῆς. Φέρει περιτομή σαρκική Ἐκεῖνος ὁ ὁποῖος ὡς Λόγος Θεοῦ καί Θεός ἐτέχθη μυστηριωδῶς ἀπό τόν Πατέρα, χωρίς διαίρεση καί ἀνθρώπινη ἐνέργεια, ἀλλά ἔμεινε Θεός ἀληθινός, χωρίς μετατροπή. Γι’ αὐτό ἐκεῖνος ὁ ὁποῖος γεννήθηκε καί ὡς ἄνθρωπος ἔξω ἀπό τούς φυσικούς νόμους, σύμφωνα μέ τό νόμο τοῦ Θεοῦ περιτέμνεται, ἀπολυτρώνει ὅλους τούς ἀνθρώπους ἀπό τήν κατάρα τοῦ νόμου καί δωρίζει τήν ἄνωθεν εὐλογία. Ἐλᾶτε, λοιπόν, νά ἐξάρουμε τήν Ὑπεράγαθο Συγκατάβασή Του, νά Τήν ἀνυμνήσουμε καί μέ εὐχαρίστηση νά δοξάσουμε Αὐτόν, παρακαλώντας νά δώσει στίς ψυχές μας τό μέγα ἔλεος.

Θεοφάνεια

Γιά τή λαμπρή ἑορτή τῶν Θεοφανείων σταθήκαμε στό ἰδιόμελο ἀπό τούς αἴνους τῆς ἑορτῆς σέ ἦχο πρῶτο «Τό ἀληθινόν φῶς ἐπεφάνη...». Ἡ ἑορτή αὐτή μᾶς δίνει τήν εὐκαιρία νά ἀνατρέξουμε στίς πρῶτες μέρες τῆς ζωῆς μας καί νά ἀναλογιστοῦμε καί τό δικό μας σωτήριο Βάπτισμα. Ὁ Κύριος εἶναι ἀναμάρτητος, πανάσπιλος, πανάμωμος, Υἱός τοῦ Θεοῦ. Γι’ αὐτό δέν εἶχε καμία ἀνάγκη νά βαπτισθεῖ. Κι ὅμως «βαπτίζεται Χριστός μεθ’ ἡμῶν ὁ πάσης ἐπέκεινα καθαρότητος». Γιά νά δώσει σ’ ἐμᾶς τόν τύπο τοῦ βαπτίσματος. Γιά νά ἀφήσουμε τήν παλαιά ζωή τῆς σάρκας καί νά λάβουμε Θεία Δύναμη καί Χάρη, νά περπατήσουμε τήν καινούργια κατά Θεόν ζωή. Αὐτό τό νόημα τονίζεται καί στό προαναφερθέν ἰδιόμελο λέγοντας ὅτι ὁ Κύριος Ἰησοῦς Χριστός πού εἶναι τό φῶς τό ἀληθινό φανερώθηκε, καί σέ ὅλους δίνει ὡς δῶρο τόν φωτισμό τῶν ψυχῶν τους.

Βαπτίζεται ὁ Χριστός μαζί μέ ἐμᾶς, ὁ ὁποῖος εἶναι πάνω ἀπό κάθε καθαρότητα, δηλαδή πανάγιος. Εἰσάγει τόν ἁγιασμό στά ὕδατα καί τό ὕδωρ αὐτό γίνεται καθάρσιο πού καθαρίζει τίς ψυχές. Ἐπίγειο εἶναι τό φαινόμενο τῆς Βαπτίσεως, ἀλλά ἐπάνω ἀπό τούς οὐρανούς τό νοούμενο διά τοῦ φαινομένου. Μέ τό λουτρό τοῦ βαπτίσματος ἔρχεται στόν ἁμαρτωλό ἡ σωτηρία, μέσω τοῦ ὕδατος δίνεται στόν βαπτιζόμενο τό Ἅγιον Πνεῦμα. Μέ τήν τριπλή κατάδυση τοῦ βαπτιζομένου γίνεται ἡ δική μας ἄνοδος πρός τόν Θεό. Θαυμάσια εἶναι τά ἔργα σου, Κύριε, δόξα σοι!

Ἀνδρέας Π. Ἰωακείμ Φιλόλογος-Μουσικός

Πρωτοψάλτης