Αρχική » Μητροπολίτης » Εγκύκλιοι-Μηνύματα

Σούς εὐσεβεῖς Χριστιανούς

τῆς καθ’ ἡμᾶς Ἱερᾶς Μητροπόλεως

Ἀδελφοί μου,

Εἶναι πλέον γνωστό σέ ὅλους ὁ ἐτήσιος Ἔρανος Ἀγάπης. Ἡ συμμετοχή σας στήν προσπάθεια μας αὐτή τά περασμένα χρόνια ὑπήρξε συγκινητική.Τό περασμένο χρόνο τό προϊόν τοῦ Ἐράνου Ἀγάπης διετέθει ἐξ ὁλοκλήρου στήν κάλυψη ἐκτάκτων οἰκονομικῶν ἀναγκῶν συνανθρώπων μας καί ἀπόρων φοιτητῶν καί μαθητῶν τῆς Σοπικῆς μας Ἐκκλησίας.

Καθώς πλησιάζουν τά Χριστούγεννα ἔχουμε χρέος ὅλοι νά στρέψουμε τήν προσοχή μας περισσότερο ἀπό κάθε ἄλλη φορά στίς δοκιμασίες τοῦ πάσχοντος συνανθρώπου μας καί νά του προσφέρουμε παντοειδή στήριξη. Γνωρίζετε ὅτι δυστυχῶς καί στήν ἐπαρχία μας ὑπάρχουν πολλοί ἄνεργοι νέοι, οἰκογενειάρχες πού δυσκολεύονται νά μεγαλώσουν τά παιδιά τους ἀκόμη καί νά τά σπουδάσουν καί πολλοί ἄλλοι πού ἀντιμετωπίζουν ποικίλα προβλήματα ἐπιβίωσης καί ἰατροφαρμακευτικῆς περίθαλψης. Ἡ Ἐκκλησία, μας διδάσκει πῶς ἐάν πάσχει ἕνα μέλος, πρέπει νά συμπάσχουν καί τά ὑπόλοιπα καί νά ἐργάζονται ἀπό κοινοῦ γιά τήν ἐπίλυση τῶν προβλημάτων τῶν ἀδελφῶν μας.

Γι’ αὐτό ἐφέτος ὁ Ἔρανος πού θά πραγματοποιηθεῖ στίς 25, 26, και 27 Νοεμβρίου 2012, διενεργεῖται γιά τήν στήριξη τῶν ἀπόρων οἰκογενειῶν, τῶν ἀνέργων, τῶν ἐμπεριστάτων καί τήν ἐνίσχυση τῶν οἰκονομικά ἀσθενεστέρων σπουδαστῶν καί μαθητῶν .

Πατρικῶς σᾶς παρακαλῶ καί σᾶς προτρέπω νά ἐνισχύσετε τήν προσπάθεια μας αὐτή γιά τήν ὅσο τό δυνατόν μεγαλύτερη ἀνακούφιση καί στήριξη τῶν ἀνεγκαιμένων ἀδελφῶν μας.

Μέτ’ εὐχῶν καί ἀγάπης

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ