Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Γιά νά ακούση κανείς τό θείο μήνυμα του Λόγου του Θεου, γιά νά άλλοιωθή, πρέπει καί ό ίδιος νά γυρίση τό κουμπί του στήν ίδια συχνότητα, πού έκπέμπει ό Χριστός διά του 'Ιερού Εύαγγελίου, καί νά έφαρμόζη τίς θείες Του εντολές μέ εύλάβεια.

Αλλο ευλάβεια καί άλλο ευσέβεια - όπως ή Όρθόδοξη ’Ανατολική εύλάβεια διαφέρει άπό τήν Δυτι­κή εύρωπαϊκή ευσέβεια. Ή μέν ευλάβεια έχει θεία Χάρη, ή δέ ευσέβεια έχει ανθρώπινο μυαλό.

Τήν εποχή μας, πού ύπάρχει αύτή ή σύγχυση του μυαλού, αφήσαμε τά Πατερικά βιβλία καί πιάσαμε τά περιοδικά, πού συγχύζουν περισσότερο. Άφήσαμε καί τό 'Ιερό Εύαγγέλιο, οί περισσότεροι, καί όρμάμε νά πιάσουμε τό Πηδάλιο, έμπειροι καί άπειροι, γι’ αύτό καί θα­λασσοδέρνεται τό Ιερό Σκάφος, ή Εκκλησία μας.

Σωστός άνθρωπος δέν είναι αύτός πού λέει σωστές

κουβέντες, άλλ’ εκείνος πού ζή καί σωστά, Εύαγελικά.

Παλαιά οί άνθρωποι είχαν άκρίβεια στήν ζωή τους,  ειλικρίνεια, τιμιότητα κ.τ.λ. Τά δέ ύλικά πράγμα­τα τότε ήταν φθηνά. Τώρα, δυστυχώς, στά χρόνια μας έ­φυγε άπό έμας τούς ανθρώπους ή άκρίβεια, καί ακρίβυ­ναν τά ύλικά πράγματα.

Καλό είναι τό νά διαβάζη κανείς βιβλία πνευματικά, αλλά καλύτερα είναι τό νά τά έφαρμόζη, νά ζή πνευματικά.

Παλαιότερα οί Χριστιανοί σέ κάθε ενέργεια τους εκαναν πρώτα τόν Σταυρό τους, στά δέ σοβαρά θέ­ματα έκαναν πολλή προσευχή. Στήν εποχή μας όμως, δυ­στυχώς, οί περισσότεροι από εμάς, όχι μόνο δέν προσευ­χόμαστε καί στά σοβαρά θέματα, αλλά ούτε καί σκεφτό­μαστε, καί έτσι πληρώνουν καί οί άλλοι τίς απερισκεψίες μας.

Κάθε καλή ιδέα πού έρχεται στόν άνθρώπινο νού εί­ναι άπό άνω, από τόν Θεό. Μόνο ό,τι κατεβάζει ή μύτη μας μέ τό συνάχι είναι δικό μας.

Είτε καθρέφτης είναι κανείς είτε καπάκι από κον­σερβοκούτι, εάν δέν πέσουν οί ήλιακές άκτίνες, δέν λαμποκοπάει.

Μή στενοχωριέστε, εάν έχετε ελαττώματα κληρονο­μικά, άλλ’ ουτε καί νά καμαρώνετε γιά τίς κληρο­νομικές σας αρετές, διότι ό Θεός θά έξετάση τήν έργασία  πού έκανε ό άνθρωπος στόν παλαιό του άνθρωπο.

Αν ό ήπιος χαρακτήρας βοηθάει μία φορά για την  πνευματική πρόοδο, ό θυμώδης βοηθάει πιο πολύ, άρκεί τήν δύναμη αυτή τού θυμού νά την στρέψει εναντίον του κακού, τών ψυχικών του παθών.

Γέρων Παίσιος.