Αρχική » Μητροπολίτης » Νέα Ι. Μητροπόλεως

Πραγματοποιήθηκε τήν Τρίτη 30-10-2012 ὑπό τήν αἰγίδα τοῦ Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Θηβῶν καί Λεβαδείας κ. Γεωργίου στό Κέντρο Ἐπιμορφώσεως καί Ἐπικοινωνίας (Συνεδριακό Κέντρο) τῆς Μητροπόλεώς μας στήν Εὐαγγελίστρια Ἀλιάρτου ἡ προγραμματισμένη ἐτήσια ἱερατική Σύναξη ὅλων τῶν κληρικῶν τῆς Τοπικῆς Ἐκκλησίας τῆς Βοιωτίας μέ σκόπο τόν προβληματισμό πάνω σέ ἐπίκαιρα ποιμαντικά ζητήματα , τόν συντονισμό τῆς ἐκκλησιαστικῆς διακονίας, τήν καθοδήγηση τῶν κληρικῶν ἀπό τόν Ἐπίσκοπο, τήν ἀνταλλαγή ἀπόψεων , τήν λήψη συλλογικῶν ἀποφάσεων καί τήν ἐνίσχυση τῶν συναδελφικῶν δεσμῶν μεταξύ τῶν στελεχῶν τῆς Ἐκκλησίας.Ἔγιναν δύο βασικές εἰσηγήσεις :  Ἀπό τόν ἔμπειρο καί καταξιωμένο Ἱεράρχη Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Σισανίου & Σιατίστης κ. Παῦλο μέ θέμα: « διακονία μας στήν ποχή τς κρίσης».

Ὁ Σεβασμιώτατος κ. Παῦλος τόνισε ὅτι ἡ ὀδυνηρή οἰκονομική κρίση ἔχει θεωρούμενη ὑπό τό πρίσμα τῆς Ἐκκλησίας βαθιές ρίζες καί αἰτίες καί εἶναι πρωτίστως κρίση πνευματική. Ὀφείλεται, κυρίως στήν ἀπώλεια ἐκ μέρους ὅλων, ἀρχόντων καί ἀρχομένων, τῆς πνευματικῆς συνείδησης, τοῦ πατροπαράδοτου ἤθους, τῶν παραδοσιακῶν ἀξιῶν. Οἱ παλαιότεροι, ἀκόμη καί σέ δύσκολες ὧρες φτώχειας καί δοκιμασίας, διατηροῦσαν τήν ἀρχοντιά καί τήν ἀξιοπρέπεια, γιατί διέθεταν πίστη στό Θεό καί ἀγάπη γιά τόν ἄνθρωπο. Σήμερα μέσα στή γενικευμένη ἐκκοσμίκευση αὐτά σχεδόν χάθηκαν καί ἡ εὐθύνη ἐπιμερίζεται σέ ὅλους μας. Γι’ αὐτό γενική πρέπει νά εἶναι ἡ μετάνοια καί ἡ ἀλλαγή φρονήματος καί στάση ζωῆς. Ἡ εὐτυχία δέν βρίσκεται στόν ἀτομικό πλουτισμό καί τόν καταναλωτισμό, ἀλλά στήν ἀναζήτηση τοῦ πραγματικοῦ νοήματος τῆς ζωῆς μέ τήν ἀλληλεγγύη καί τήν δημιουργικότητα.

Ἀναφέρθηκε ἐπίσης στήν ἀξία τῆς ἐπιστροφῆς στήν πρωτογενῆ παραγωγή, ἡ ὁποία τά τελευταῖα χρόνια τοῦ πλαστοῦ εὐδαιμονισμοῦ παραμελήθηκε μέ ἀποτέλεσμα τή σημερινή ὀδυνηρή κατάσταση.

Ἐπεσήμανε τήν ἀνάγκη κινητοποίησης μέ δημιουργικές πρωτοβουλίες τῶν ἐνοριῶν γιά τήν ἄμεση ἀνακούφιση τῶν ἀσθενέστερων κοινωνικῶν ὁμάδων καί τήν προσπάθεια γιά ἀναζωπύρωση τοῦ πνεύματος τῆς παραδοσιακῆς κοινότητας, μέσα στό πλαίσιο τῆς ὁποίας ὅλοι θά βροῦμε στήριξη καί παραμυθία.

Ἐπίσης , πραγματοποιήθηκε εἰσήγηση μέ θέμα : «Μικρές πισημάνσεις σέ μεγάλες παρανοήσεις» ἀπό τόν πανοσ. Ἀρχιμ. π. Ἱερώνυμο Νικολόπουλο, Β΄ Γραμματέα τῆς Ἱερᾶς Συνόδου, ὁ ὁποῖος ἀναφέρθηκε σέ θέματα διοίκησης καί οἰκονομικῆς διαχείρισης τῶν ἐνοριῶν .Μετά τίς εἰσηγήσεις διεξήχθη γόνιμος διάλογος, ὁ Σεβασμιωτάτος Ποιμενάρχης μας κ. Γεώργιος συνόψισε συμπερασματικά καί ἔδωσε γενικές κατευθύνσεις .

Ἡ ἡμερίδα ἔκλεισε μέ κοινό γεῦμα σέ ἀδελφική ἀτμόσφαιρα.

Ἐκ τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως

Πηγή:Ιερά Μητροπολις Θηβών και Λεβαδείας.