Αρχική » Ενοριακά Νέα

‘Όταν σε ρωτούν μετά από ένα προσκύνημα στο Περιβόλι της Παναγίας «Πώς περάσατε; Περάσατε ωραία;» πραγματικά δεν ξέρεις τι να απαντήσεις αφού η επίσκεψη στο Άγιον Όρος στον τόπο της ησυχίας ,της άσκησης, της προσευχής, της νήψεως, της εγκράτειας και της ακατάπαυστης λατρείας του Θεού δεν αποτελεί ευκαιρία για ανάπαυλα, ξεκούραση και χαλάρωση αλλά μια κοπιαστική συνήθως οληγοήμερη πορεία και προσπάθεια του να βιώσει κανείς έστω για λίγο την ζωή των Μοναχών του Αγιωνύμου Όρους και να αφουγκραστεί τους αλάλητους στεναγμούς τους για την σωτηρία του κόσμου και των δικών τους ψυχών.

Από 17  μέχρι 21 Σεπτεμβρίου 2012 βρεθήκαμε στο Άγιον Όρος. Στο τετραήμερο αυτό είχαμε την ευκαιρία να προσκυνήσουμε Θαυματουργές Εικόνες,Άγια Λείψανα, Περίπυστα Καθολικά ταπεινά Κελλιώτικα εκκλησάκια και να ακούσουμε τον απλό κατανυκτικό και απροσποίητο λόγο των Πατέρων αλλά και να απολαύσουμε την ζεστή φιλοξενία τους.

Συγκεκριμένα προσκυνήσαμε στο Κυριακό,στο Ι.Κελλίον του Αγίου Γεωργίου των Καρτσωναίων,στα Ι.Κελλιά του Αγίου Αρτεμίου και του Τιμίου Προδρόμου στην Σκήτη της Αγίας Άννης, στο Ι.Κελλίον του Αγίου Γεωργίου,στον Τάφο του Γέροντος Ιωσήφ του Ησυχαστού και στο Κυριακό στη Ν.Σκήτη, στην Ι.Μονή Αγίου Παύλου (όπου φυλάσσεται τεμάχιο Ι.Λειψάνου και Εικόνα του Αγίου μας και τιμάται η μνήμη του με κατάλυση ελαίου στην Τράπεζα)και στο Ι.Κελλίο της Μεταμορφώσεως της ευρύτερης περιοχής της Ι.Μ Αγ.Παύλου, στην Ι.Μονή Φιλοθέου, στην Ι.Σκήτη του Λάκκου,στην Ι.Μ Ξενοφώντος  ,και στην Ι.Μονή Διονυσίου όπου συμμετείχαμε στην Πανηγυρική Αγρυπνία για την Εορτή του Γενεθλίου της Παναγίας μας.

Επιστρέψαμε με γεμάτες (ελπίζουμε!!) τις μπαταρίες μας και την ευχή «Και του χρόνου Παναγία μου».

Περιμένοντας να σταματήσει η βροχή για να ανέβουμε στο Κυριακό της Σκήτης της Αγίας Άννης.

Έξω απο το Κυριακό.

Με τον Γέροντα του Κελλίου του Αγίου Αρτεμίου Μοναχό Δανιήλ.

Μετά τη Θ.Λειτουργία στο Κοιμητηριακό Παρεκκλήσιο της Σκήτης της Αγίας Άννης.

Πρός τη Νέα Σκήτη.

Πορεία προς....τη Ν.Σκήτη!

Στο πανέμορφο και φροντισμένο Εκκλησάκι του Κελλίου του Αγ.Γεωργίου στη Ν.Σκήτη.

Στον Τάφο του Γέροντος Ιωσήφ του Ησυχαστού.

Προς την Ι.Μονή Αγ.Παύλου με τον φίλο μας  Σταύρο απο τις Σέρρες.

Γέροντας Σωφρόνιος.

Το εκκλησάκι του Κελλίου του Ευαγγελισμού στην Σκήτη του Λάκκου.

Εξω απο το Κυριακό στην Λακκοσκήτη.

Η Κυρία Θεοτόκος η ''Λακκοσκητιώτισσα''.

Στο Ι.Κελλίον της Μεταμορφώσεως.

Στην Ι.Μονή Φιλοθέου.

Ενώπιον της Θαυματουργού Εικόνος της Παναγίας στο Ιερό της Μονής Αγ.Παύλου.

Το τεμάχιο του Ι.Λειψάνου του Αγίου μας.

Η Ρωσσικής τέχνης εικόνα του Αγίου Νικολάου του Νέου.

Στον αρσανά της Αγίου Παύλου.