Αρχική » Μητροπολίτης » Εγκύκλιοι-Μηνύματα

Πρός

τούς Μαθητάς καί τίς Μαθήτριες τῶν Σχολείων τῆς Μητροπολιτικῆς Περιφερείας Θηβῶν, Λεβαδείας καί Αὐλίδος

Ἀγαπημένα μου παιδιά,

Τό σχολεῖο σᾶς ἀνοίγει καί πάλι τίς πόρτες του καί σᾶς καλεῖ να ἀνακαλύψετε τόν πιό δημιουργικό ἐαυτό σας. Ἄν ἀποφασίσετε νά τό δεῖτε ὄχι ὡς ἕνα χῶρο καταπίεσης, ὑποχρέωσης καί ἄγχους ἀλλά ὡς μία εὐκαιρία ἀνακάλυψης καί δράσης τῶν ἀληθινῶν σας χαρισμάτων καί ἰκανοτήτων, ὁ χῶρος αὐτός θα γεμίσει περιεχόμενο, στόχους καί ἀξίες πού δέν θά μπορέσουν νά τά θαμπώσουν οὔτε οἱ δυσκολίες, οὔτε τά προβλήματα. Σο σχολεῖο, πού σᾶς ὑποδέχεται σήμερα, σᾶς χρειάζεται, γιά ἕνα καλύτερο πιό ἐλπιδοφόρο μέλλον τῆς κοινωνίας. Το μυστικό του, δέ βρίσκεται μόνο στίς στείρες γνώσεις, ἀλλά στήν ἰκανότητα τῆς καρδιᾶς νά πλαταίνει, νά χωράει ὅλο καί περισσότερους ἀνθρώπους , νά ἀγαπάει.

Σήμερα ξεκινάει μιά νέα σχολική χρονιά. Ὄμως, ἕνας καινούριος κόσμος ἔχει ξεκινήσει ἤδη τήν πορεία του. Κρύβει μυστικά, πού σᾶς καλεῖ να ἀνακαλύψετε. Κρύβει εὐκαιρίες, πού σᾶς καλεῖ νά ἀξιοποίησετε. Κρύβει ὅμως και δυσκολίες, πού σᾶς καλεῖ νά ἀντιμετωπίσετε. Καί μία ἀπό τίς μεγαλύτερες δυσκολίες, εἶναι ἡ ἀπομόνωση τῶν ἀνθρώπων, ἡ ἀδιαφορία γιά τόν διπλανό, ἐδώ εἶναι πού ἡ Ἐκκλησία μας σᾶς καλεῖ νά ἀναζητήσετε τόν Θεό τῆς ἀγάπης καί να μιμηθεῖτε τήν δική Σου ἀγάπη γιά τόν κόσμο. Ἐνῶ ὅλο καί συχνότερα θα ἀκούγεται ὁ ὅρος «κρίση», ἐσεῖς, τά παιδιά, οἱ μαθητές τοῦ Δημοτικοῦ, τοῦ Γυμνασίου ἤ τοῦ Λυκείου, μπορεῖτε νά βρεῖτε ἀπαντήσεις. Σήν ὤρα πού πολλοί μιλάνε γιά δύσκολους καιρούς, ἐπειδή δέν θά μποροῦν νά ξοδεύουν ὅσο ξόδευαν, ἐσεῖς, μειώνοντας ὅσο μπορεῖτε τίς ἀπαιτήσεις σας, θά μπορεῖτε νά μιλάτε γιά μια εὐκαιρία νά συμπαρασταθεῖτε ἔμπρακτα στο σπιτικό σας, στήν παρέα σας, στήν πόλη σας καί συγχρόνως νά ἐτοιμάζεστε νά δημιουργήσετε μιά ἀληθινά καλύτερη πατρίδα συμπόνιας καί δικαιοσύνης, μέσα ἀπό μικρές καθημερινές νίκες ξεπεράσματος τοῦ ἑαυτοῦ σας καί ἔγνοιας γιά τους διπλανούς σας, μικρούς καί μεγάλους. Οἱ καιροί πού ἔρχονται θά εἶναι δύσκολοι, μᾶς χρειάζονται ὅλους.

Κάντε τό σχολεῖο σας ἐργαστήρι ἐλπίδας, χαρᾶς καί ἀλληλεγγύης γιά ὅλη την κοινωνία πού ζοῦμε. Χρειαζόμαστε τόν καλύτερο ἑαυτό σας. Ἀπό μας ἔχετε τις καλύτερες εὐχές καί ὅλη τή συμπαράστασή στό νέο σας ὅραμα γιά ἕνα καλύτερο αὔριο. Καί ἐγώ, ὡς πνευματικός σας πατέρας, εὔχομαι μέ ὅλη μου τήν καρδιά, ἡ ἐλπίδα, ἡ χαρά καί ἡ ἀγάπη τοῦ Χριστοῦ μας νά μήν λείψει ποτέ ἀπό τίς καρδιές σας.

Καλή χρονιά , εὐλογημένη!

Πρόοδο καί ὐγεία, ἀγαπημένα μου παιδιά….

Ὁ Μητροπολίτης σας

† Ο ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ