Αρχική » Ενοριακά Νέα

μορφὴ τῆς Θεομήτορος δεσπόζει μέσα στον ἱερὸ  χῶρο του Ναού μας , μὰ καὶ μέσα στον χῶρο τῆς καρδίας μας. Ἡ Παναγία μας εἶναι δροσιὰ πρωινὴ καὶ ζωογόνος για τὴν ψυχὴ μας, ἡ ἀγάπη Της καὶ ἡ στοργὴ Της, μαγνήτης πνευματικός, ποὺ μας ἑλκύει κοντὰ Της για να μας γεμίσει, ἡ Γλυκοφιλούσα,μὲ τὸν ἀσπασμὸ τῆς ἀγάπης Της.

Καθὼς Τὴν βλέπουμε στην ἁγία Εἰκόνα Της να κρατεῖ μὲ τόση στοργὴ τὸ Πανάγιο Παιδὶ Της, τὸν Πρωτότοκο Ἀδελφὸ μας,τὸν Κύριο Ἰησοῦ, αἰσθανόμαστε, πὼς καὶ μας,τὰ ἄλλα παιδιὰ Της, ἔτσι μας κρατεῖ στα χέρια  Της κι ὅμοια μας γεμίζει μὲ τὰ στοργικά, μητρικὰ φιλήματα Της, ἡ Παναγία  Μητέρα μας.  Κι αὑτῆ ἡ πραγματικότητα μας δίνει τόση δύναμη στην πορεία τῆς ζωῆς. Αὐτὴ τὴν ἀγάπη τῆς Παναγίας μας για τὸν καθένα μας θέλει να τονίσει καὶ ὁ ἱερὸς Ὑμνωδὸς καὶ γράφει: ν τ κοιμήσει τν κόσμον ο κατέλειπες Θεοτόκε…”.Καὶ τώρα,ποὺ βρίσκεσαι στους Οὐρανούς,τὸν κόσμο,ἐμᾶς,δεν μας ἐγκατέλειψες Θεοτόκε.

πὸ τὴν Τετάρτη 1η Αὐγούστου μπαίνουμε στὴν περίοδο τοῦ Δεκαπενταυγούστου. Ἂς εὐχαριστήσουμε τὸν Θεὸ γι’  αὐτό. Ἡ περίοδος τοῦ Δεκαπενταυγούστου εἶναι μία μικρὴ περίοδος  δέκα πέντε ἡμερῶν  ποὺ μᾶς ὁδηγεῖ στὸ «Πάσχα τοῦ καλοκαιριοῦ» ποὺ εἶναι ἡ Θεομητορικὴ Ἑορτὴ τῆς Κοιμήσεως της Παναγίας μας.

Κατὰ τὴν περίοδο αὐτὴ στὸν Ναό μας θὰ τελεῖται κάθε ἡμέρα τὸ πρωὶ ἡ Θεία Λειτουργία καὶ τὸ ἀπόγευμα στὶς 7.00 μ.μ ἡ  κατανυκτικὴ Παράκλησις τῆς Κυρίας Θεοτόκου ποὺ τόσο πολὺ εὐφραίνει τὶς καρδιές μας, αὐξάνει τὴν ἀγάπη μας γιὰ τὴν Μητέρα τοῦ Κυρίου  καὶ δημιουργεῖ ἐκείνη τὴν παρηγοριά, τὴν σιγουριὰ  καὶ τὴν βεβαιότητα ποὺ αἰσθανόμαστε ὅταν βρισκόμαστε κοντὰ στὴν Οὐράνια  Μητέρα μας. Χρειάζεται ὅμως καὶ αὐτὴν τὴν περίοδο νὰ τὴν πάρουμε στὰ σοβαρά. Μὲ σοβαρότητα πρέπει νὰ παίρνουμε τὶς εὐκαιρίες ποὺ μᾶς δίνει ὁ Θεὸς γιὰ τὴν σωτηρία μας. Ἂς πάρουμε ὁ καθένας τὴν ἀπόφαση νὰ ἀρχίσουμε τὸν ἀγώνα μας καὶ νὰ τὸν  ἐντείνουμε  εἰδικὰ αὐτὲς τὶς δεκαπέντε ἡμέρες, γιὰ νὰ βροῦμε τὸν Θεὸ καὶ νὰ γλυκαθοῦμε ἀπὸ τὴν Γλυκυτάτη Θεοτόκο μαςτσι λοιπὸν κάθε ἡμέρα νὰ τὴν ἁγιάζουμε μὲ τὴ Θεία Λειτουργία. Τὰ Τίμια Δῶρα μποροῦν νὰ προσφέρουν ὅπως κάθε χρόνο οἱ Ἐνοριακὲς Οἰκογένειες, εἴτε μεμονωμένα εἴτε ὁμαδικά. Ταυτόχρονα ὅμως ἂς προσπαθήσουμε νὰ δεκαπενταλειτουργηθοῦμε(νὰ βρεθοῦμε καὶ στὶς δέκα πέντε αὐτὲς Θ.Λειτουργίες)καὶ νὰ μὴν λείψουμε ἀπὸ καμία Παράκληση κάθε βράδυ.

Οἱ ἡμέρες αὐτὲς ἀνήκουν στὴν Παναγία, εἶναι οἱ Ἡμέρες τῆς Παναγίας καὶ ἔτσι πρέπει νὰ ζήσουμε αὐτὲς τὶς ἡμέρες. Ἔχουμε καὶ τὴν νηστεία της περιόδου αὐτῆς. Ὅσο μπορεῖ ὁ καθένας καὶ ὅσο τὸ ἐπιτρέπει ἡ ὑγεία τοῦ ἂς νηστέψει. Ὁ Πνευματικὸς ἐδῶ μπορεῖ νὰ μᾶς καθορίσει τὸ πόσο καὶ τὸ πῶς θὰ νηστέψουμε. Ἂς μάθουμε καὶ τὰ παιδιά μας νὰ νηστεύουν γιὰ νὰ ἔχουν τὴν εὐλογία τῆς Ἀειπαρθένου. Οἱ νηστίσιμες τροφὲς ποὺ μποροῦμε νὰ καταλύσουμε εἶναι πολλές. Ἀπὸ ἐμᾶς ἐξαρτᾶται ἐὰν θέλουμε νὰ κάνουμε τὴν παραμικρὴ θυσία γιὰ τὴν Παναγία μας. Ὅπου καὶ νὰ βρεθοῦμε αὐτὲς τὶς ἡμέρες ,ποὺ εἶναι καὶ ἡμέρες διακοπῶν, νὰ τιμήσουμε Ἐκείνη ποὺ διαρκῶς ἔχει τὰ χέρια Τῆς ὑψωμένα καὶ ἱκετεύει γιὰ τὸν καθένα ἀπὸ ἐμᾶς καὶ γιὰ ὅλους μαζί.

Τὴν Κυριακὴ  12 Αὐγούστου 2012 στὶς 9.00 μ.μ ἕως 12.30 ν.θὰ τελέσουμε Ἀγρυπνία γιὰ τὸν «Εὐαγγελισμὸ τῆς Κοιμήσεως»  γιὰ τὸ γεγονὸς  τῆς ἀναγγελίας ἀπὸ τὸν Ἀρχάγγελο Γαβριὴλ τῆς ἀναχωρήσεως τῆς Θεοτόκου ἀπὸ τὰ ἐπίγεια στὰ Ἐπουράνια. Μετὰ τὴν Ἀγρυπνία θὰ ἀκολουθήσει νηστίσιμη Τράπεζα στὸ Ἐνοριακό μας Κέντρο γιὰ ὅλο τὸ ἐκκλησίασμα.

Σᾶς συνιστῶ τέλος, ἀδελφικὰ καὶ πατρικά, νὰ μὴν ξεχνᾶτε καθημερινά, ὅλο τὸν χρόνο, στὸ σπίτι σας, μπροστὰ στὶς ἅγιες εἰκόνες, νὰ ψάλετε τὸν Παρακλητικὸ Κανόνα πρὸς τὴν Ὑπεραγία Θεοτόκο καὶ ἀκόμη, κάθε βράδυ, μαζὶ μὲ τὸ Ἀπόδειπνο νὰ ἀναγινώσκετε καὶ τὴν Ἀκολουθία τῶν Χαιρετισμῶν Της. Θὰ νοιώσετε τὴν ἀγάπη καὶ τὴν στοργὴ τῆς Παναγίας μας στὴ ζωή σας.

Καλὴ δύναμη.

Καλὸ Δεκαπενταύγουστο.