Mία ἀπό τίς πιό ὄμορφες και ἀναπτυσσόμενες συνοικίες πού περιβάλλουν τήν πόλη τῶν Θηβῶν εἶναι τό Τάχι τοῦ ὁποίου ἡ ἱστορία χάνεται στά βάθη τῶν αἰώνων. Ἀναφορές ἔχουμε ἀπο τόν ἀρχαῖο ἱστορικό Παυσανία ὅπου σέ μιά περιγραφή τῆς Θήβας ἀναφέρεται ἰδιαίτερα στήν ἱστορία τοῦ Ταχίου. Τό πρῶτο ὄνομά του ἦταν «Ὑποθήβαις» και ἔτσι μνημονεύεται ἀπό τόν Ὅμηρο στήν Ἰλιάδα (Β 505), ἐπειδή ἡ Θήβα κατά τήν ἐποχή τοῦ Τρωικοῦ πολέμου ἦταν κατεστραμ- μένη. Ὅταν ὅμως ἐπανιδρύθηκε ἡ πόλις τῶν Θηβῶν ὀνομάσθηκε Ποτνιές ἀπό τό ἱερό τῶν Πότνιων Θεῶν ὅπου λατρευόταν ἐκεῖ. Ἀπό τίς Ποτνιές πήγαζε καί τό πασίγνωστο ποτάμι τῆς Δίρκης.

Σύμφωνα ὅμως μέ ἄλλες πηγές πού ἀντλούνται μέσα ἀπό τήν μυθολογία τῆς περιοχῆς τό ὄνομα το ἔλαβε ἀπό τόν μυθολογικό ἥρωα με τό ὄνομα Γλαῦκος ὁ Ποτνιεῦς ὅπου ἔμενε ἐκεῖ. Στίς ἀρχαῖες Ποτνιές ἦταν δια δεδομένη ἡ λατρείατοῦ θεοῦ Διο νύσου, μάλιστα ἀναφέρεται μέ τό προσωνύμιο «Αἰγοβόλος». Ἐκεῖ γίνονταν ἀνθρωποθυσίες ἀφοῦ σύμφωνα μέ τήν μυθολογία στήν διάρκεια κάποιας τελετῆς οἱ συμμετέχοντες μέθυσαν καί σκότωσαντόν Ἱερέα τοῦ Διονύσου μέ ἀποτέλεσμα να πέσει θανατηφόρα ἀσθένεια. Τότε οἱ κάτοικοι κατέφυγαν στό μαντεῖο τῶν Δελφῶν πού τούς προέτρεψαν νάθυσιάζουν κάθε φορά ἕνα νέο παιδί πού ἀργότερα ἀντικαταστάθηκε μέ κατσίκι.

Στήν περιοχή ὑπῆρχε καί ἕνα ἀπό τά ἀρχαιότερα σεβάσματα τῆς πόλης τῶν Θηβῶν. Τό Ἱερό τοῦ Ἀμφιαράου ὅπου πήγαιναν νά ρωτήσουν γιά τό μέλλον μόνο οἱ ξένοι καί ὄχι οἱ Θηβαίοι.Τήν πλούσια ἱστορία τοῦ Ταχίου ἀποδεικνύουν τά διά φορα ἀρχαιολογικά εὑρήματα πού ἔχουν ἔρθει στο φῶς ἀπό διάφορους ἀρχαιολόγους ὅπως οἱ Ν. Παπαδάκης. Μέ ἀνασκαφές τό 1911 ἔφερε στό φῶς 16 τάφους καί διάφορα ἄλλα ἀγγεία χρονολογούμενα ἀπό τόν 6ο αἰώνα π.Χ. Ἐπίσης ὁ Ἄγγ. Ἀνδειωμένος ἀνακάλυψε θεμέλια ὀρθογωνίων κτισμάτων. Ἀκόμα ἔχουν βρεθεῖ τάφοι, πήλινα εἴδωλα, ἀγγεία, ὄστρακα κ.ἄ εὑρήματα πού ἀνάγονται στούς προρωμαϊκούς χρόνους.

Στήν βυζαντινή Ἐποχή τό Τάχι ἦταν μιά εὔφορη περιοχή μέ πολλά νερά καί τόπος παραθερισμοῦ τῶν πλουσίων ἐνῶ ὁ Ἅγιος Ἰωάννης ὁ Καλοκτένης (12ος αἰώνας), ὁ πνευματικός, κοινωνικός καί πολιτιστικός ἀναμορφωτής τῶν Θηβῶν καί τῆς Βοιωτίας γενικότερα, σ’ αὐτήν τήν περιοχή ἔτρεφε τούς Μεταξοσκώληκες. Στίς μέρες μας παρά τις διάφορες δυσκολίες, ἀποτελεῖ παράδειγμα οἰκιστικῆς ἀνάπτυξης καί πνευματικῆς προόδου γιά την πόλη τῶν Θηβῶν.

Για το όνομα της συνοικίας Τάχι υπάρχει μια πληροφορία ότι εδώ διέμενε ένας  Αξιωματούχος Οθωμανός με το  όνομα Ταχίρ Πασάς ο οποίος κατείχε όλη την περιοχή υπο την κυριαρχία του ενώ ένα λαικό γνωμικό λέει πως «το Τάχι όλα τάχει»  εξ αιτίας της εφορίας και της καταλληλότητος της γής για την ανάπτυξη διαφόρων καλλιεργειών.

Π.Κ

Απο παλαιο τεύχος της ''ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ''μας.