"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Με το θερμόμετρο να χτυπάει… κόκκινα όσο περνούν οι μέρες, είναι απαραίτητο να λάβετε τα μέτρα σας…

Οπως δήλωσε στο “Νewsit” o καθηγητής Παθολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Αναστάσιος Σπαντιδέας “ιδιαίτερα με τις αλλαγές των κλιματολογικών συνθηκών ο καύσωνας βρίσκεται πάλι μπροστά μας και σε κάποιες περιπτώσεις έχουμε απώλειες ανθρώπων γιατί δεν έχουν παρθεί τα κατάλληλα προληπτικά μέτρα”.Τι πρέπει να κάνετε:

- Να αποφέυγετε τις άσκοπες εξόδους και την έκθεση του σώματός μας σε υψηλές θερμοκρασίες.

- Να απέχετε από κάθε μορφή βαριάς σωματικής άσκησης ή εργασίας σε ακάλυπτους εξωτερικούς χώρους. Ιδιαίτερα τα άτομα που εργάζονται σε ανοιχτό περιβάλλον και όσοι κάνουν βαριά χειρονακτική εργασία θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί.

- Να παραμένετε σε κλιματιζόμενους χώρους και όπου δεν υπάρχουν να προτιμάτε σκιαζόμενους χώρους.

- Να φοράτε ανοιχτόχρωμα ρούχα και το ντύσιμό σας να είναι πολύ ελαφρύ. Τα μωρά πρέπει να τα ντυνετε με δροσερά ρούχα και να αφήνετε ακάλυπτα τα χέρια και τα πόδια τους.

- Να αποφεύγετε τα βαριά φαγητά και να τρώτε ελαφρά. Προτιμήστε τα μικρά και συχνά γεύματα με άφθονα φρούτα και λαχανικά και αποφύγετε τα πλούσια σε λιπαρά και μεγάλα γεύματα. Η τροφή σας να είναι ελαφρώς αλατισμένη καθώς ο οργανισμός χάνει πολλά υγρά μέσω της εφίδρωσης.

- Αποφύγετε τα ζεστά ροφήματα και αφεψήματα και πιείτε άφθονο νερό και δροσερά υγρά.

- Να μην καταναλώνετε οινοπνευματώδη ποτά γιατί αυξάνουν τη θερμοκρασία του σώματος ιδιαίτερα κατά τις μεσημεριανές ώρες που η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή.

- Να κάνετε συχνά και δροσερά ντους εάν έχετε τη δυνατότητα.

- Τα ατόμα που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας, ιδιαίτερα όσοι έχουν καρδιολογικά και αναπνευστικά προβλήματα, θα πρέπει να συμβουλευτούν τον γιατρό τους για πιθανή ρύθμιση των δόσεων των δόσεων των φαρμάκων που λαμβάνουν.

- Να φοράτε πάντα καπέλα και αντιλιακά όταν εκτίθεστε σε ανοιχτούς χώρους.

- Να φοράτε γυαλιά ηλίου για να προστατέψετε τα μάτια σας από την ακτινοβολία του ήλιου.

- Να μην ξεχνάτε να φροντίζετε τα υπερίληκα άτομα και τα μωρά που δεν έχουν τη δυνατότητα να προστατευθούν.

Πηγή: http://www.thestival.gr/