Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Μέσα στούς δύσκολους καιρούς ποῦ περνᾶμε ὅπου κυριαρχεῖ ἡ ἀδιαφορία, ἡ προσπάθεια ὑποτονισμοῦ τῶν ἀξιῶν ποῦ ἔχουν σχέση μέ τό μεγαλεῖο του ἀνθρώπου ἀλλά καί τοῦ εὐαγγελικοῦ μηνύματος τῆς ζώσας Ἐκκλησίας μας• μέσα στούς δύσκολους καιρούς τῆς οἰκονομικῆς κρίσεως, ποῦ ὀφείλεται στήν βαθιά πνευματική κρίση ποῦ μαστίζει τήν ἀνθρωπότητα, παρουσιάστηκε πρόσφατα στήν περιοχή μᾶς ἕνα μεγάλο πρόβλημα ποῦ ὑπάρχει δυστυχῶς καί σέ ἄλλα μέρη τῆς Ἑλλάδος ἀλλά καί τοῦ κόσμου γενικότερα. Παρουσιάσθηκε μία σοβαρή ἀσθένεια ποῦ πρέπει νά προσεχθεῖ ἔγκαιρα γιά νά μή ἐξελιχθεῖ καί στήν περιοχή μας σέ μία μολυσματική νόσο. Πρόκειται γιά τούς Χιλιαστές ἤ μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβά. Ἀνθρώπους ποῦ δυστυχῶς παρασύρθηκαν ἀπό τήν Ἑβραϊκή παράδοση, ἀλλά καί τίς παραθρησκευτικές καί πολυεθνικές ἑταιρεῖες πού ἐλέγχονται ἀπό αὐτούς. Οἱ Χιλιαστές ὑβρίζουν τόν Χριστόν, τήν Παναγία, τούς Ἁγίους, τήν Ἐκκλησίαν μας, ἀλλά καί τό ἔθνος μας, ὅπως καί κάθε ἔθνος, ὑποτιμώντας τό καί ἁγνοοώντας τό ποικιλοτρόπως σέ σημεῖο ποῦ νά καταστρέφουν ἤ νά ποδοπατοῦν τήν ἑλληνική μας Σημαία. Αὐτή ἡ ἐπικίνδυνη, γιά τό ἔθνος καί τήν Ἐκκλησία ἀλλά καί γιά τόν κάθε λογικό ἄνθρωπο, ὀργάνωση, ἀγόρασε μία ἔκταση στό χωριό Κρηστώνη, γιά νά ἀνεγείρει χῶρο συγκεντρώσεως τῶν Χιλιαστῶν.

Προκειμένου νά διαφυλάξουμε τήν πίστη μᾶς ἀνόθευτή σας μεταφέρω στοιχεῖα τῆς γνωμοδότησης τοῦ Εἰσαγγελέως Πλημμελειοδικῶν Σερρῶν ὅπου ἀναφέρεται ὅτι οἱ Ἰεχωβάδες χαρακτηρίζουν τόν Χριστό ὡς ἕναν ἁπλό ἄνθρωπο, ὅτι δέν δέχονται τήν ἀθανασία τῆς ψυχῆς παρά μόνο τή σωτηρία 144.000 ἐκλεκτῶν ἀνθρώπων καί ὅτι δέν πιστεύουν στήν ἀνάσταση τοῦ Κυρίου. Οἱ μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβά εἶναι μία ὀργάνωση ποῦ ἔχει συστήσει μία ἑταιρεία, τήν «Σκοπιά τοῦ Πύργου», μέ τήν ὁποία διανέμει τά φυλλάδια τοῦ περιοδικοῦ «Σκοπιά» καί «Ξύπνα» μέ σκοπό νά προσηλυτίσουν ὀπαδούς. Οἱ μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβά ἔχουν πολλές ὀνομασίες. Ὀνομάζονται χιλιαστές, Ἰεχωβάδες, Μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβά ἀλλά καί τώρα τελευταία καί Χριστιανοί μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβά. Ἰσχυρίζονται ὅτι εἶναι χριστιανοί, γι’ αὐτό καί μετονομάσθηκαν πρόσφατα σέ Χριστιανοί μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβά, ἀλλά αὐτό εἶναι ἀναληθές γιατί δέν πιστεύουν στή Θεότητα τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ ἀλλά τόν θεωροῦν ὡς ἕναν ἁπλό ἄνθρωπο σάν καί ἐμᾶς. Οἱ σκοποί τῆς ὀργάνωσης ἐκπληρώνονται μέ τήν μετάδοση δοξασιῶν σέ ἁπλούς ἀνθρώπους, μέ ἐπαναλαμβανόμενες ἐπισκέψεις, ὁμιλίες ἀλλά καί οἰκονομική βοήθεια στούς ἀδύναμους. Δραστηροποιοῦνται σέ πολλά δημοκρατικά κράτη ἀλλά δέν γίνονται δεκτοί. Στή Γαλλία δέν τούς δέχονται ὡς θρησκεία ἐνῶ στήν Γερμανία δέν τούς ἀναγνωρίζουν διότι ἡ συμπεριφορά τούς εἶναι ἀντίθετη μέ τούς δημοκρατικούς θεσμούς τους.

Συνοψίζοντας ἀγαπητά μου τέκνα οἱ Ἰεχωβάδες:
• Δέν παραδέχονται τόν Χριστό ὡς Θεό.
• Δέν πιστεύουν στό Ἅγιο Πνεῦμα καί στίς ἐνέργειές του.
• Δέν δέχονται τήν θεότητα τῆς Ἁγίας Τριάδος.
• Δέν ἀσπάζονται τήν ἀθανασία τῆς ψυχῆς.
• Δέν ἀναγνωρίζουν τήν Παναγία ὡς Θεοτόκο καί Ἀειπάρθενο.
• Δέν πιστεύουν στά Μυστήρια τῆς Ἐκκλησίας μας καί
• Δέν τιμούν την ύπαρξη άλλων ἐθνικῶν ὀντοτήτων πλήν τῆς Ἑβραϊκῆς, ούτε σέβονται τα εθνικά σύμβολα.

Αὐτά σας μεταφέρω μέ πολλή ἀγάπη προκειμένου νά διαφυλάξουμε ὅλοι μας ἀνόθευτη τήν πίστη μας καί νά ὁμολογοῦμε σθεναρά τίς χριστιανικές ἀλήθειες καί τήν ἐθνική μας ταυτότητα. Νά μήν παρασυρόμεθα ἀπό τίς ἀναλήθειες καί τίς πλάνεις τῶν Ἰεχωβάδων καί νά προστατεύουμε τόν εὐατό μας μέ τήν θωράκιση τῆς πίστης μας καί τήν ἀπόρριψη τῶν δοξασιῶν τους.

† ὁ Πολυανής καί Κιλκισίου Ἐμμανουήλ