Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ὁ παλαιός περίπλοκος καί σκοτεινός ἄνθρωπος πού ἐπιβιώνει ἐντός σου,παίζει παιχνίδια ὄχι εὐδιάκριτα. Τό σπουδαιότερο εἶναι νά καταλάβεις καί ν’ ἀποδεχθεῖς, πώς τό δικό σου θέλημα δέν εἶναι καλύτερο ἀπό τοῦ Θεοῦ. Καί τό θεῖο θέλημα ἐκφράζεται μέ συγκυρίες, μέ ἐμπόδια, μέ ἀνθρώπους, μέ ἀλλαγές καί ἀνατροπές. Πεισμώνει ὁ παλιός ἄνθρωπος μέ τόν ἐγωϊσμό του, πού ζητᾶ τά δικαιώματά του. Στρίβεις στήν πρώτη γωνία πού θάβρεῖς στήν πορεία σου καί...σκοντάφτεις.Μά ὁ Θεός χρησιμοποιεῖ ἀκόμα καί τίς πτώσεις γιά καλό, κι ἐκεῖ πού νομίζεις ὅτι χάθηκες βρίσκεσαι ξαφνικά σ’ ἕνα ξέφωτο αὐτογνωσίας καί βλέπεις τήν ἀλήθεια.