Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Όπως είναι γνωστό το όνομα του Προδρόμου και Βαπτιστού του Κυρίου μας το οποίο δόθηκε από τον πατέρα του Αρχιερέα Ζαχαρία και που έλυσε την σιωπή του και γέμισε τον κόσμο με χαρά και αγαλλίαση είναι ΙΩΑΝΝΗΣ. Τα  επτά (7)γράμματα από τα οποία απαρτίζεται το όνομα συμβολίζουν τα επτά Μυστήρια της Εκκλησίας τονίζοντας για μια ακόμη φορά την ιερότητα του αριθμού.

Το Ι συμβολίζει το 10, αφού στην Βυζαντινή γραφή το νούμερο 10 γράφεται ως Ι΄και εικονίζει το δέκατο Αγγελικό Τάγμα  του Εωσφόρου που εξέπεσε εξ αιτίας του εγωισμού  και της υπερηφανείας του .Το εκπεσόν Τάγμα  καλούνται να συμπληρώσουν οι Μοναχοί έχοντας  πρώτον Μοναχό και Αρχηγό τους τον Τίμιο Πρόδρομο.

Το Ω συμβολίζει τις δύο φύσεις του Χριστού ,ότι είναι δηλ.Θεός και Άνθρωπος. Όπως το Ω αποτελείται από δύο ΟΟ τα οποία είναι δύο σφαιροειδείς κύκλοι που ούτε αρχή έχουν ούτε τέλος έτσι και ο Θεάνθρωπος Χριστός είναι Άναρχος και Ατελεύτητος. Έτσι λοιπόν ο Πρόδρομος( Ι) πρoπορεύθηκε του Χριστού (Ω).

Το ΑΝ συμβολίζει την Ανάσταση. Ποιών ; των Νεκρών. Πρώτα έρχεται ο Ιωάννης (Ι) μετά έρχεται ο Χριστός (Ω) και κατόπιν η Ανάστασις (ΑΝ) των νεκρών(Ν).

Το Η συμβολίζει τον αριθμό οκτώ (8) ο οποίος μέσα στην Εκκλησία μας εικονίζει τον Όγδοο αιώνα της αιωνίου και μακαρίας ζωής όπως ομολογούμε στο Σύμβολο της Πίστεως.

Το Σ εικονίζει τον αριθμό 200.Ο αριθμός διακόσια αποτελείται από δύο εκατοντάδες (100+100=200).Ο εκατοστός αριθμός στην Αγία Γραφή θεωρείται τέλειος άριθμός άρα ο διπλάσιος του (το 200 δηλ.)υπέρτέλειος που εικονίζει το υπερτέλειον,το απέραντον και το ατελείωτον  της αιωνίου Ζωής της οποίας είθε να γίνουμε μέτοχοι και Κληρονόμοι όλοι μας με τις ακοίμητες πρεσβείες του Προδρόμου και Βαπτιστού ΙΩΑΝΝΟΥ.

Πηγή:ΜΕΓΑΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ