Αρχική » Ενοριακά Νέα

Ἀπόδοση στὰ Νέα Ἑλληνικά της ἀνωτέρω ἠλεκτρονικῆς ἐπιστολῆς ποὺ λάβαμε ἀπὸ τὴν Ἐνορία Ἁγίου Σπυρίδωνος Ν.Ἰωνίας μετὰ τὴν φιλοξενία 120 Ἐνοριτῶν ποὺ μας ἐπισκεύθηκαν τὴν Δευτέρα τοῦ Ἁγίου Πνεύματος τοὺς ὁποίους συνόδευε ὁ Προϊστάμενος τοῦ Ναοῦ Αἰδεσιμολ.π.Νεκτάριος.

«Τέτοιος ἄνθρωπος ἀπέναντι μας φίλτατε ἀδελφὲ καὶ εἰς τὸ ἔπακρον Φιλάδελφε εἶσαι , ὥστε νομίζω ὅτι θὰ Σὲ ἐπαινέσουν  ὅλοι οἱ ξένοι Ἐσὲ τὸν φιλόξενο καὶ Φιλάδελφο καὶ οἱ  ἀδελφοὶ , οἱ ὅποιοι προβάλλουν αὐτόν, ὁ Ὁποῖος ἔγινε θυσία  γιὰ ὅλους μας  μὲ στόχο νὰ κερδίσει μᾶλλον ὅλους παρὰ  τοὺς περισσότερους. Διότι φυσικὰ ἐλπίζουμε ὅτι ἀφοῦ ἀπολαύσαμε πολλὴ εὐεργεσία ἀπὸ τὴν ὁσιότητα Σας ὄχι μόνο σύντομα δὲν θὰ ἔχουμε λησμονήσει τὴν γλυκύτατή Σου ὁμιλία καὶ τὴ ἀντίστοιχη ἐξίσου ἀγαθὴ προαίρεση , ἀλλὰ καὶ ὅτι σὲ ὅλη μας τὴ ζωὴ θὰ  Σὲ εὐγνωμονοῦμε καὶ ἔτσι θὰ ἀνταποδίδουμε τὴ φιλοξενία μὲ ὅση δύναμη διαθέτουμε ἀξιολογώντας τὸν τρόπο ὑποδοχῆς .

Ἂς μᾶς εὐλογεῖ ὁ Θεὸς καὶ Πατέρας τοῦ Κυρίου μας ὁ Ὁποίος Σας ἐφοδίασε μὲ ὅλη τὴν πνευματικὴ εὐλογία μεταξὺ τῶν ἐπουρανίων, ποὺ βρίσκονται ἀνάμεσα στὸ Χριστὸ , ὅταν Σᾶς ἐξέλεξε γι’ αὐτὴ τὴν ἀποστολὴ πρὸ καταβολῆς κόσμου γιὰ νὰ εἶσθε κοντὰ Τοῦ ἅγιος καὶ ἄσπιλος καὶ νὰ Τὸν ἀγαπᾶτε ἀφοῦ σᾶς προόρισε γιὰ νὰ υἱοθετήσετε ἀπ’ Αὐτὸν μὲ τὴ μεσολάβηση τοῦ Ἰησοῦ σύμφωνα  τὴν καλὴ ἐκτίμηση τοῦ Θελήματός Του γιὰ νὰ ἐπαινεῖτε ἡ χάρις Του ἀπὸ τὴν ὅποια εἶστε πλήρης Ἐσεῖς ὁ ἀγαπημένος.

Αὐτὰ γιὰ σένα ἀπὸ ἐμᾶς πατέρα Εὐάγγελε».

Τὴν ἀπόδοση στὰ νέα Ἑλληνικὰ ἔκανε ἡ Φιλόλογος καὶ μέλος τοῦ «Ἐνοριακοῦ Ταμείου Ἀλληλεγγύης» Μαρία Σ.Δημητρίου τὴν ὁποία εὐχαριστοῦμε.