Αρχική » Ενοριακά Νέα

Συνεπής στην καθιερωμένη εδώ και πολλά χρόνια Λατρευτική συνήθεια  τελέσαμε την Τρίτη 22 προς Τετάρτη 23 Μαίου 2012 την Αγρυπνία για την Απόδοση του Αγίου Πάσχα και ζήσαμε εκ νέου την Αναστάσιμη Ακολουθία όπως εψάλη την φωτόλουστη και κοσμοχαρμόσυνη Πασχαλιάτικη νύκτα. Παράλληλα δόθηκε η ευκαιρία σε όλους ιδιαιτέρως όμως σε γονείς και παιδιά να προσευχηθούν για την υγεία,την φώτιση,την στήριξη και την ενδυνάμωση των δευτέρων ειδικά αυτόν τον καιρό που υποβάλλονται στον πνευματικό κόπο, στον αγώνα και την αγωνία των εξετάσεων.

Μετά τις  Ακολουθίες του Εσπερινού και του Όρθρου τελέσθηκε η Θεία Λειτουργία με αρτοκλασία στίς οποίες διακόνησε ο Ιερολ.Ιεροδιάκονος π.Νεκτάριος Αδελφός της Ι.Μ Σαγματά, ενώ στο μέσον του Ναού σημείο αναφοράς έστεκε το τεμάχιο από τον Πανάγιο Τάφο του Κυρίου μας το οποίο νοερώς μας μετέφερε στα Πανάγια Προσκυνήματα της Αγίας Γης και δημιουργούσε δυνατές αναμνήσεις.

Μετά την Απόλυση έγινε η «τελετή της Αποδόσεως» με την τοποθέτηση του Εσταυρωμένου όπισθεν της Αγίας Τραπέζης, την άρση του Επιταφίου από την Αγία Τράπεζα και την επανακομιδή της Εικόνος της Αναστάσεως από τον πρόναο στο Ιερό Βήμα διαρκούσης της σχετικής Αναστάσιμης Ακολουθίας.

Μετά την Λατρεία ακολούθησε Τράπεζα στο Ενοριακό Κέντρο με κατάλυση ιχθύος  σύμφωνα με το Τυπικό της Ημέρας.